„Biogaz to jedyne paliwo na świecie, którego spalanie powoduje nie redukcję, ale usunięcie gazu cieplarnianego – mówi Andrzej Jurkiewicz prezes spółki eGIE, która w Osinach w pobliżu Opola produkować będzie rocznie 120 mikrobiogazowni.

Reklama

120 mikrobiogazowni rocznie

Działająca w Opolu firma eGIE czyli eGmina, Infrastruktura, Energetyka, Sp. z o.o. zajmuje się obsługą systemów ciepłowniczych, wdrażaniem systemów zarządzania energią i nowatorskich rozwiązań związanych z optymalizacją energetyczną.  Najnowszym produktem spółki jest projekt mikrobiogazowni rolniczych, które produkowane będą w Osinach, w pobliżu Opola. Przedsiębiorstwo planuje produkować rocznie 120 mikrobiogazowni z układem kogeneracyjnym o mocy do 50 kilowatów.

Projekt pt. „Wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnej mikrobiogazowni z układem kogeneracyjnym o mocy do 50 kWel zasilanym biogazem” jest współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020 w ramach Programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”. Wysokość dofinansowania wyniosła 2,3 mln zł, natomiast wartość  całości to ponad 5 mln zł. Produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Innowacyjna technologia

Jak podkreślał prezes eGIE Andrzej Jurkiewicz podczas rozmowy z portalem nto.pl, technologia wdrażana w ramach tego projektu jest innowacyjna.

– Nikt do tej pory nie wdrożył produkcji tak małych biogazowni z układem kogeneracyjnym o mocy do 50 kilowatów – zapewnił prezes.


Czytaj też: Mikrobiogazownie jako podstawowe źródło energii i nawozu


Długoletnie badania

Wdrożenie projektu poprzedziły dziesięcioletnie badania. Pozwoliły one zaadaptować konstrukcję do polskich warunków i zapotrzebowania rolników prowadzących hodowlę zwierzęcą średniej wielkości, którzy dzięki własnej biogazowni mogą zyskać samowystarczalność energetyczną.

Samowystarczalność energetyczna

Pierwsza realizacja samowystarczalnego gospodarstwa rolnego, specjalizującego się w hodowli drobiu wystartuje w tym roku we Wróblinie.

– Energia i ciepło pochodzić będą z biogazu. Przy szalejących cenach prądu i ciepła samowystarczalność jest wielką zaletą, przekłada się na konkretne zyski. – podkreśla Andrzej Jurkiewicz. – Plusem jest również to, że gospodarstwo takie może znajdować się z dala od ludzkich siedzib, w szczerym polu, byle był dostęp do wody.


Sprawdź program V Narodowego Kongres Biometanu


Pozostałe korzyści

Ponadto dodatkową wartością jest otrzymany po odgazowaniu poferment, który jest pełnowartościowym i naturalnym nawozem. Jak podkreśla prezes eGIE, poferment może być wykorzystany na własne potrzeby lub sprzedany z zyskiem. Poza tym warto zwrócić uwagę na oszczędności i oczywiste korzyści środowiskowe.

– Biogaz to jedyne paliwo na świecie, którego spalanie powoduje nie redukcję, ale usunięcie gazu cieplarnianego – tłumaczy Andrzej Jurkiewicz.

Specjalny program budowy biogazowni

– Mamy też specjalny program budowy biogazowni dla rolników do 300 hektarów z dostępem do biomasy – mówi Andrzej Jurkiewicz. – Mogą uzyskać 50 procent dofinansowania do instalacji nie większych niż 150 kilowatów przy koszcie, który nie przekracza 1,8 mln złotych. Na pozostałe 50 procent rolnik może dostać pożyczkę.

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: oig.opole.pl, egie.pl, nto.pl

zdjęcie: Układ kogeneracyjny o mocy 10 kW (silnik Perkinsa)

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE