Położony wśród mazurskich jezior i lasów Pisz od lat przyciąga gości szukających spokoju czy możliwości aktywnego wypoczynku. Nic więc dziwnego, że czyste powietrze można tu zaliczyć do… niezbędnych turystycznych towarów. W tym, aby takie właśnie było, kluczową rolę odgrywa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Piszu, korzystające z rozwiązań firmy Polytechnik.

Największa obszarowo w Polsce gmina Pisz to przede wszystkim turystyka i rolnictwo. Ale nie tylko – z racji dostępu do lasów aktywną działalność prowadzą tu również firmy branży drzewnej. Najlepszym pod względem ochrony środowiska i ekonomii rozwiązaniem jest więc ogrzewanie z wykorzystaniem biomasy drzewnej.

Reklama

– Ogrzewanie biomasą staje się koniecznością, gdyż paliwa kopalne na skutek zmieniających się przepisów prawa będą zaliczane do paliw mających negatywny wpływ na środowisko. Z tego powodu biomasę jako paliwa wybiera coraz większa liczba użytkowników. Zaś w połączeniu z technologią firmy Polytechnik zapewnia stabilne, niskoawaryjne, o dużej sprawności źródło ciepła, o mocy 21 MW jak to ma miejsce w przypadku systemu ciepłowniczego miasta Pisz – mówi prezes zarządu PEC w Piszu Lech Borak.

Tak wygląda podawanie paliwa. Warto zwrócić uwagę na imponującą czystość ciepłowni
Tak wygląda podawanie paliwa. Warto zwrócić uwagę na imponującą czystość ciepłowni

Największa w Polsce kotłownia na biomasę powstała w Piszu w 2003 roku. Wyposażenie obiektu stanowią kotły firmy Polytechnik: 3 typu VRF 6000 o mocy nominalnej 6 MW oraz jeden kocioł typu VRF 3000 o mocy 3 MW. Przystosowano je do spalania biomasy w postaci zrębków drzewnych i kory. Kotły posiadają specjalne rozwiązania techniczne ograniczające emisje ze spalania drewna. Emisje pyłów ograniczono poprzez odpylacze multicyklonowe zamontowane za każdym kotłem.


Sprawdź też: Trzcianka postawiła na ogrzewanie biomasą. I nie żałuje


– Kotły zaprojektowano do spalania biomasy o zawartości wilgoci do 50%, która jest dostępna na lokalnym rynku. I od ponad szesnastu lat stanowi ich podstawowe paliwo – tłumaczy Wojciech Kanarek, główny specjalista ds. technicznych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Piszu. – W tym okresie kotły były poddawane jedynie standardowym remontom związanym z naturalnym procesem zużycia podzespołów czy obmurza podczas eksploatacji. Z paliwa o dużej zawartości wilgoci można w nich wytworzyć nominalną moc cieplną spełniając normy emisji zanieczyszczeń do powietrza. Sterowanie procesem podawania paliwa i jego spalaniem odbywa się pod kontrolą sterownika PLC, co optymalizuje spalanie. Oceniam je jako dobrze zaprojektowane i wykonane, o niewielkiej awaryjności.

Nadmuch powietrza pierwotnego
Nadmuch powietrza pierwotnego

Ciepłownia wyposażona jest również w instalację uzdatniania i uzupełniania wody, instalację podawania paliwa do kotłów oraz instalację odprowadzania popiołu. Eksploatowana jest przez cały rok ze zmiennym obciążeniem cieplnym, uzależnionym od warunków pogodowych i zapotrzebowania na ciepłą wodę.

W okresie grzewczym, w przypadku bardzo mroźnych zim pracują wszystkie kotły. Natomiast w okresie poza grzewczym – jeden kocioł na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Ponad 1900 instalacji grupy Polytechnik, w skład której wchodzi Polytechnik Polska, pracuje w wielu krajach Europy: w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Słowacji, Czechach, Belgii, Holandii, Włoszech, Węgrzech, Litwie, Łotwie, Danii, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Chorwacji, Rumuni, Estonii, Rosji, Ukrainie, Polsce i Francji. Poza Europą – w Chile, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej. To wiodąca firma w dziedzinie instalacji kotłowych z zastosowaniem kotłów na biomasę. Projektuje, montuje i przeprowadza rozruch instalacji wykonanych „pod klucz”. Oferuje też serwis i doradztwo.

Jak współpracuje się z Polytechnikiem?

– Firma Polytechnik posiada oddział w Polsce, co znakomicie ułatwia kontakt w celu uzyskania na przykład oferty na rozbudowę ciepłowni o dodatkowe urządzenia czy diagnostykę lub serwisowanie zdalne procesu pracy kotłów lub spalania – ocenia prezes Lech Borak. – W przypadku potrzeby wykonania usługi zdalnej diagnostyki lub serwisowania zestawiane jest połączenie poprzez sieć internetową pomiędzy sterownikiem PLC kotła a komputerem pracownika firmy Polytechnik i obsługa kotła lub pracownicy warsztatu otrzymują kompetentną informację na temat przyczyny usterki z podaniem sposobu jej usunięcia. Okres ponad szesnastoletniej eksploatacji kotów dowiódł, że są to kotły dobrze zaprojektowane, wykonane i niezawodne.

Opinię tę podziela Wojciech Kanarek: – Kotły zasługują na ocenę bardzo dobrą.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcia: Marek Fiertek
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE