Wielkopolska Trzcianka należała do pionierów. Już w 2004 roku postawiła na zieloną energię z biomasy. Pomogło w tym położenie miasta wśród lasów, liczne zakłady drzewne i firma Polytechnik Polska.

Walka o czyste powietrze rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, w 1999 roku, gdy tutejsza spółdzielnia mieszkaniowa razem z gminą postanowiły zmodernizować stary system grzewczy oparty na węglu. Początkowo stawiano na gaz, jednak w 2001 roku jego cena wzrosła, zaczęto więc szukać innych rozwiązań. Po wielu analizach okazało się, że najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ciepło z biomasy, bo surowiec był tuż obok. Otoczenie Trzcianki to w 70% lasy, działają tu liczne zakłady przeróbki drewna, w dodatku udało się uzyskać dotację z ekofunduszu.

Reklama

I tak powstała kotłownia, w której stanęły dwa kotły PR 5000 z Polytechnik Polska, każdy o mocy pięciu megawatów. Polytechnik to wiodąca na polskim rynku firma w dziedzinie instalacji kotłowych z zastosowaniem kotłów opalanych biomasą. Oferuje kotły o mocy 500 kW do 16000 kW z paleniskami dostosowanymi do różnej wilgotności biomasy. Działa kompleksowo – proponuje rozwiązania „pod klucz” – od projektu, poprzez montaż do rozruchu. Oferuje także fachowe doradztwo. O jej inwestycjach na terenie Polski przeczytać możemy na stronie www.polytechnik.com.pl.

– Po prawie 20 latach kotły nadal są w bardzo dobrym stanie – mówi Sławomir Sroka, dyrektor Zakładu Zachód należącego do Veolia Energia Poznań S.A. – Remontujemy je na bieżąco: dwa lata temu zrobiliśmy remont kapitalny podajników, wtedy też otworzyliśmy kocioł, aby sprawdzić stan obmurza – nie było uwag, wszystko wygląda świetnie.

Serwis i przeglądy robią regularnie nasi pracownicy przeszkoleni przez Polytechnik.


Podstawowe parametry techniczne każdej z instalacji kotłowych w Trzciance:

  • Typ VRF 5000
  • Moc 5,0 MW
  • Temperatura wody 130/70 C
  • Ruszt ruchomy chłodzony wodą umożliwiający spalanie mokrej biomasy o wilgotności do 50%
  • Średnie zużycie biomasy na godzinę w zakresie mocy 1,0- 5,0 MW wynosi 350–1750 kg

Veolia od 2004 roku zarządzała kotłownią, a w 2018 ją kupiła. W tej chwili wykorzystuje około 80% swojej mocy. Ciepło z niej płynące ogrzewa całe osiedle mieszkaniowe, szkoły, przedszkola oraz szpital miejski.

– Jesteśmy otwarci na nowych odbiorców, mamy możliwości technologiczne, ale nadal niestety u wielu mieszkańców dominuje myślenie, że najlepszy jest piec i węgiel – twierdzi dyrektor Sroka. Klientów – choć powoli – jednak przybywa, jak np. deweloper, który buduje bloki przy ul. Chełmońskiego, czy właściciele jednorodzinnego domu przy Matejki, podłączono też nowe bloki Spółdzielni Mieszkaniowej.

Powietrze w Trzciance staje się więc coraz czystsze, w dodatku Veolia przed miesiącem uruchomiła układ odpylania spalin.

– Dostosowaliśmy się do norm, które wejdą w życie dopiero w 2025 roku, czyli dopuszczalnej emisji 50 mg/ Nm³ – dodaje dyrektor Sławomir Sroka. – Firma stawia na ekologię, więc nie czekaliśmy na ostatni moment. W pięknie położonej wśród lasów i jezior Trzciance oddycha się więc coraz lepiej.


Tadeusz Mańczak

prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Trzciance

Patrząc z perspekt ywy lat, z naszego punktu widzenia jako kontrahenta kotłowni, uważam, że decyzja przejścia na ogrzewanie biomasą była bardzo dobra. I to z kilku powodów. Raz, że dzisiaj nasi mieszkańcy mniej płacą za ciepło dostarczane z kotłowni biomasowej niż na przykład z kotłowni gazowej, bo takie też mamy. Rozwiązanie to jest znacznie korzystniejsze, opłata jest niższa o około jedną trzecią.

Już nie mówiąc o kotłowniach olejowych… Druga rzecz – nasze budynki z racji tego, że są ogrzewane z kotłowni na biomasę mają lepszą charakterystykę energetyczną, co jest ważne w obrocie lokalami, zarówno w relacjach spółdzielnia – kontrahent, jak i w indywidualnych transakcjach, sprzedaży mieszkań własnościowych. Jest ich zresztą sporo, około 60 rocznie. Poza tym kotłownia na biomasę to wygoda i bezpieczeństwo dostaw. Veolia eksploatuje ją od 2004 roku, a od 2018 jest właścicielem. Współpraca układa się dobrze, nasze uwagi uwzględniane są na bieżąco. Nie zdarzają się przerwy w dostawie, czyli stan sieci i kotłowni jest bardzo dobry.

Kontakt w sprawie współpracy z firmą POLYTECHNIK:

tel. +48 602 309 698

tel. +48 58 664 63 12


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE