Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK uruchomiły na warszawskim Ursynowie pierwszą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodoru. To obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.
Stacja tankowania wodoru jest pierwszym punktem z planowanej sieci tworzonej pod marką NESO, której nazwa pochodzi od pierwszych liter hasła: „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”.
Czytaj również: Na Dolnym Śląsku powstanie stacja tankowania wodoru
Stacja tankowania wodoru NESO
Stacja tankowania wodoru NESO mieści się w Warszawie przy ulicy Tango 4. Jest w pełni samoobsługowa. Mogą z niej skorzystać zarówno samochody, jak i autobusy.
Dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar – autobusów. Wodór do stacji dostarcza się przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2.
Stacja tankowania wodoru jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie. Na terenie obiektu zainstalowano panele słoneczne o mocy 19 kW, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.
Tankowanie w przypadku samochodu trwa zaledwie kilka minut, a autobusu niecały kwadrans. Pełen bak auta pozwoli przejechać nawet ponad 600 km.
Czytaj również: Wodorowy NesoBus – „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”
Pojazdy wodorowe
Zielony wodór to czyste i zeroemisyjne paliwo. Autobusy i samochody napędzane nim nie emitują spalin, a dodatkowo oczyszczają powietrze.
– Przełom polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km – mówi Maciej Stec, wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.
Akademia inwestora biogazowego:
źródło i zdjęcie: Grupa Polsat Plus