– Celem strategicznym PGNiG BioEvolution jest pozyskanie wolumenu ponad miliard metrów sześciennych biogazu rocznie w perspektywie do 2030 roku – mówi Przemysław Szydłowski, członek zarządu PGNiG BioEvolution, Grupa Orlen.

Reklama

Przemysław Szydłowski, członek zarządu PGNiG BioEvolution, Grupa Orlen

Polityka proekologiczna krajów Unii Europejskiej oraz związane z nią zmniejszenie presji człowieka na środowisko (intensywne użytkowanie środowiska), a także zwiększająca się świadomość społeczeństw, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii są coraz mniejsze, doprowadziły do podpisania i ratyfikowania porozumienia paryskiego (strategia redukcji emisji i zaktualizowane plany klimatyczne) i jego wdrożenia.

Państwa Unii postanowiły, że podejmą działania, dzięki którym do 2050 r., jako pierwsza na świecie gospodarka, UE stanie się neutralna klimatycznie. UE zobowiązała się w nich, że do 2030 r. ograniczy unijne emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% w porównaniu z poziomami z 1990 r. Co zostało zapisane w dokumencie UE – Dyrektywie RED III traktującej o polityce dot. odnawialnych źródeł energii.

Aktualizacja zobowiązań

Z dniem 9 października 2023 r. dokument zastąpił wcześniejszą jej wersję – dyrektywę RED II (dla przypomnienia – poprzednia dyrektywa RED II wyznaczyła cel udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii w Unii Europejskiej na poziomie przynajmniej 32 proc. do roku 2030). Tym samym UE i państwa członkowskie zaktualizowały swoje zobowiązania dotyczące wykorzystania zielonej energii.

Celem strategicznym PGNiG BioEvolution Sp. z o.o. wynikającym z wyzwań unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, jest pozyskanie wolumenu ponad 1 mld m3 biogazu rocznie w perspektywie do 2030 roku.

Celem strategicznym PGNiG BioEvolution jest pozyskanie wolumenu ponad miliard metrów sześciennych biogazu rocznie w perspektywie do 2030 roku

Spółka PGNiG BioEvolution w Grupie Kapitałowej Orlen uznając, że biogaz i biometan są niezwykle ważnym elementem w procesie projektowania i tworzenia nowego modelu energetyki i gospodarki, buduje portfel perspektywicznych projektów i organizuje proces inwestycyjny dla rozwoju gospodarki ukierunkowanej na produkcję i eksploatację biogazu i biometanu oraz zarządzanie nią.

W związku z powyższym spółka BioEvolution zabiega o partnerstwa biznesowe, których wynikiem będą: rozwój i realizacja projektów biogaz/biometan, zagospodarowanie substratu i pofermentu, optymalizacja zarządzania rozproszonymi aktywami, jak również wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Spółka PGNiG BioEvolution kieruje propozycje współpracy w pierwszej kolejności do jednostek samorządu terytorialnego, oferując im m.in. wiele korzyści, np. terminową opłatę za zobowiązania podatkowe (kilkaset tysięcy złotych), zagospodarowanie odpadów biologicznych oraz lokalny rynek zbytu dla substratów i pofermentu (będącego doskonałym nawozem), ponadto ograniczenie użycia nawozów sztucznych, rozwój lokalnej infrastruktury, szkolenia oraz doposażenie lokalnych oddziałów straży pożarnej oraz, zgodnie z polityką Orlenu społecznej odpowiedzialności biznesu, aktywne włączenie się w życie gminy.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nasz raport Biogaz i biometan 2024. Kliknij w link poniżej i pobierz za darmo:

Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE