Dziś, 29 sierpnia 2019 r., wchodzi w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jest ona przede wszystkim podstawą do ustalenia zasad i terminów dla tegorocznych aukcji OZE przez Urząd Regulacji Energetyki. Określa zasady działania spółdzielni energetycznych i funkcjonowania prosumentów.

Przepisy, na które długo czekali przedsiębiorcy działający w branży OZE, są bazowymi w kontekście przeprowadzanych aukcji OZE, których przeprowadzenie spoczywa na URE. Nowelizacja określa nie tylko maksymalną ilość i wartość́ energii elektrycznej, jaka ma być zakupiona w aukcjach. Termin publikacji nowelizacji ustawy ma wpływ także na sam termin aukcji.

Reklama

Zarówno Ministerstwo Energii, jak i sami przedsiębiorcy liczą, że dzięki tegorocznym aukcjom oraz realizacjom wyników aukcji 2018 roku Polsce uda się zrealizować cel udziału OZE w 2020 r., który określono na 15 proc.

Jakie nowości po nowelizacji ustawy o OZE?

Nowe przepisy sprzyjają nowym inwestycjom. Wydłużają termin sprzedaży pierwszej energii na:

  •  do 24 miesięcy aukcji dla fotowoltaiki*
  •  33 miesięcy w przypadku energii z wiatru na lądzie*.

* od dnia zamknięcia sesji

Modyfikacji ulega także tzw. odległościowa dla wiatraków, z których energia ma mocno wspomóc uzyskanie celu OZE przez Polskę. W związku z tym wydane już pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych zachowują ważność do 16 lipca 2021 r. Kolejny ważny termin dla „wiatrówki” to 29 sierpnia 2024 r., czyli 5 – letni termin po dacie wejścia w życie ustawy.

Kolejnym ważnym regulacjom poddano także tzw. pakiet prosumencki skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które zainwestowały w OZE i mogą sprzedawać wyprodukowaną energię do sieci na ustalonych warunkach, a przy pobieraniu jej z sieci korzystać z opustów.

W znowelizowanej ustawie o OZE określono także zasady powoływania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, na które czekali przede wszystkim mieszkańcy wsi i mniejszych miast.

Jednak nie wszystkie przepisy znowelizowanej ustawy o OZE wchodzą w życie już dzisiaj. Jednym z późniejszych są ustalenia dotyczące np. definicji biogazu. Te ważne będą od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: oprac. Redakcja

Zdjęcie:

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE