Od kilku lat bardzo dynamicznie wzrasta zainteresowanie Oxytree w Polsce, a dokładnie uprawami wywodzącego się z Azji rodzaju Paulownia. Gatunki te są znane przede wszystkim z dynamicznego wzrostu i dużej adaptowalności do różnych warunków klimatycznych.
W 2015 r. wprowadzono do uprawy nowe, szybko rosnące drzewo, o handlowej nazwie Oxytree. Od samego początku drzewo szybko rosnące „Oxytree” wzbudza zainteresowanie na różnego typu targach, dniach pola i w mediach. Jak wszystko co nowe, uprawa tej rośliny w Polsce, spotyka się również z kontrowersyjnymi opiniami, czasami sprzecznymi ze sobą. W celu odpowiedzi na szereg pytań związanych z tą nową rośliną postanowiono przeprowadzić na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wstępne badania nad Oxytree.
Oxytree w Polsce
Trzy lata temu założono ścisłe doświadczenia polowe w układzie losowanych podbloków dwoma czynnikami zmiennymi: nawadnianiem i agrotkaniną.
Doświadczenie założono na glebie piaszczystej klasy V. Sadzonki Oxytree zostały posadzone rozstawie rzędów – 4 m i w odległości 4 m pomiędzy roślinami. Tak więc, na roślinę przypadała powierzchnia 4m2. Liczba roślin na poletku wynosiła 5 szt., co po przeliczeniu daje obsadę 625 roślin na 1 ha.
W oparciu o wyniki i obserwacje można stwierdzić, że: rośliny Oxytree charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu, niezależnie od wariantów uprawy.
Najwyższe przyrosty notowano w miesiącach letnich. 1,27 w I roku badań do 1,96 w drugim roku badań i 1,84 cm/dobę w trzecim roku badań.
W 2018 r. obwód pnia Oxytree na wysokości 130 cm wyniósł średnio 24,1 cm i nie był zróżnicowany istotnie badanymi czynnikami. Według Majdeckiego średni obwód drzewa powiększa się o 2,5 cm w ciągu roku, więc po przeliczeniu można ocenić wiek przeciętnego drzewa o podobnym obwodzie na ok. 10 lat!
Kolejne etapy wegetacji
W trzecim roku wegetacji rośliny znacząco przyrosły na długość, osiągając wysokość pod koniec wegetacji, średnio – 511,3 cm. Całkowita świeża masa pojedynczej rośliny wyniosła średnio od 741 gramów po I sezonie. W kolejnym – 5441 g (II rok doświadczenia). W sezonie 2018 wzrosła do 15 088 g (III rok doświadczenia), czyli rośliny zwiększyły swoją biomasę o 177% w ciągu jednego sezonu.
Po wysuszeniu średnia sucha masa pojedynczej rośliny wynosiła od 212 (I rok doświadczenia) do 2047 g (II rok doświadczenia) i 8183 g w III roku badań. Plon świeżej masy z hektara plantacji kształtował się na poziomie od 0,49 t z ha (I rok) do 3,4 t/ha (II rok) i 9,44 t/ha (III rok) . Plon suchej masy roślin wyniósł od 0,13 t/ha (I rok wegetacji) do 1,35 t/ha w drugim roku wegetacji i 5,11 t/ha w III roku badań.
Zagrożeniem dla młodych drzewek Oxytree mogą być, zające czy sarny, które mogą uszkodzić młode pędy lub liście. Gradobicie może doprowadzić do uszkodzenia szerokich liści, jednak paulownia łatwo się regeneruje poprzez szybkie wykształcenie nowych liści.
Pewnym zakłóceniem uprawy może być przemarznięcie wierzchołków pędów, zwłaszcza gdy spadki temperatury nastąpią gwałtownie. Jednak w kolejnym sezonie Oxytree wypuszcza z pączka znajdującego się poniżej miejsca przemarznięcia nowy pęd, który przejmuje rolę przewodnika. Przy stopniowo obniżającej się temperaturze, czyli długiej jesieni pędy wysychają, drewnieją i nie przemarzają.
Słaba jakość gleby
Potwierdzają się doniesienia o małych wymaganiach Oxytree w stosunku do jakości gleby. Nie stwierdzono istotnie statystycznie różnic pomiędzy cechami morfologicznymi drzew nawadnianych i nienawadnianych. Podobnie, badane czynniki nie wpłynęły w sposób istotnie różnicujący świeżą i suchą masy drzew. Nie stwierdzono szkodników i chorób, które stanowiłyby zagrożenie dla Oxytree.
Rośliny są wytrzymałe na silne podmuchy wiatru i stabilne (silnie ukorzenione i sztywne pędy, mocno osadzone liście na pędzie). Oxytree dobrze znosiło okresy suszy glebowej, zwłaszcza w sezonie 2018. Wówczas rośliny były już mocno ukorzenione i dobrze sobie radziły z brakiem opadów w miesiącach letnich.
Tekst: dr hab., prof. nadzw. Marek Liszewski
Zdjęcie: oxytree.pl
REKLAMA
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE