Rolnicy z Podkarpacia mogą być spokojni o zbyt dla swoich upraw. Orlen Południe S.A. buduje instalację, która zapewni im stabilny odbiór słomy. Z suchych łodyg zbóż będzie powstawać bioetanol drugiej generacji, czyli biokomponent dla benzyny.
Inwestycja spółki Orlen Południe będzie pierwszym tego typu kompleksem produkcyjnym bioetanolu drugiej generacji w Polsce i drugim w całej Europie. Do tej pory po tę technologię sięgnęła jedynie Rumunia.
Era nowych biokomponentów
Na miejsce wybudowania instalacji wybrano rafinerię Jedlicze na Podkarpaciu, zarządzaną przez spółkę Orlen Południe. Obecnie trwają roboty budowlane oraz dostarczanie kluczowych aparatów i urządzeń,
pozwalających wytwarzać alkohol etylowy z biomasy.
Ukończenie kompleksu produkcyjnego przewidziane jest na koniec 2024 roku, a pierwsze dostawy dodatku do benzyny mają się rozpocząć w 2025 roku. Całkowity koszt instalacji produkującej bioetanol to 1,12 mld zł, z czego 68 mln zł zostanie pokryte z dofinansowania pozyskanego od NFOŚiGW.
Słoma od polskich rolników
Projekt wspiera rodzimych producentów zbóż, ponieważ słoma odkupowana od nich na cele energetyczne stanie się dodatkowym źródłem przychodu. Z możliwości przetworzenia biomasy w instalacji skorzystają przede wszystkim rolnicy z Polski południowo-wschodniej, bo na tym obszarze transport surowca będzie najbardziej opłacalny. Rozeznania i analizy w zakresie dostępności słomy dokonano jeszcze w fazie prac przygotowawczych.
Producenci surowca zostaną wyłonieni w procesach przetargowych, a dla zapewnienia stabilności dostaw będą z nimi podpisane długoterminowe umowy. Do wytwarzania bioetanolu instalacja potrzebuje 160 tys. ton słomy rocznie. To oznacza, że pojawi się możliwość zagospodarowania surowca z blisko 30 tys. hektarów pól uprawnych.
Liczy się efekt
Docelowo roczna produkcja bioetanolu w kompleksie wyniesie 25 tys. ton. Po połączeniu z benzyną taka ilość biokomponentu paliwowego wystarczy na zatankowanie 13 mln aut. Skutkiem powstania instalacji będą także nowe miejsca pracy. Sam kompleks produkcyjny zapewni ich 50, a zatrudnienie w nim znajdą m.in. biotechnologowie. Dodatkowe stanowiska mogą się pojawić także w związku z rozwojem podkarpackiego sektora produkcji rolnej.
Obok zwiększenia zatrudnienia w rejonie i zapewnienia paliw nowej generacji, zaletą inwestycji jest także jej wpływ na środowisko. Orlen Południe wskazuje, że bioetanol pomoże Polsce w wypełnieniu Narodowego
Celu Wskaźnikowego.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Oprac. Daria Lisiecka
Zdjęcie: pixabay.com