DSR (ang. Demand Side Response) to jedna z metod kształtowania zapotrzebowania konsumentów na energię elektryczną. Ma na celu ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytu. Wśród przedstawicieli gospodarstw domowych przeprowadzana jest teraz ankieta online, której wyniki określą preferencje klientów indywidualnych odnośnie planowanych usług DSR.

Szybko postępująca cyfryzacja społeczeństwa sprawia, że w naszym życiu codziennym obecnych jest coraz więcej urządzeń, które wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że w Polsce już siedem lat temu przekroczyliśmy próg równowagi między popytem a podażą na energię. Dla odbiorców indywidualnych oznacza to konieczność oszczędzania energii w ciągu dnia, a także przeniesienie swoich aktywności poza godziny szczytu. Czy braki mocy w systemie elektroenergetycznym będą wiązały się z coraz częstszymi uciążliwościami w życiu codziennym Polaków? A może staną się znakomitym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy w zamian za ograniczenie zużycia energii?

Reklama

Czytaj też: Konieczna jest decentralizacja źródeł energii


Ograniczenie zużycia energii za pieniądze

– Dziś w Polsce potrzebna jest pilna zmiany profili zużycia dobowego energii poprzez zmianę zachowania odbiorców energii elektrycznej – wskazuje prof. dr. hab. inż. Tadeusz Skoczkowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. – Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez odgórne narzucenie ograniczeń, co wielu osobom może słusznie kojarzyć się z ingerencją państwa w życie prywatne. Drugie rozwiązanie, jakim jest tzw. DSR, jest bardziej przyjazne i wykorzystuje dobrowolną współpracę klienta z podmiotami sektora energetycznego – wyjaśnia ekspert.

DSR (ang. Demand Side Response) to jedna z metod kształtowania zapotrzebowania konsumentów na energię elektryczną. Ma na celu ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytu. Odbiorca końcowy może zmniejszyć i/lub całkowicie przenieść zużycie energii na inny czas w odpowiedzi na otrzymany od podmiotu sektora energetycznego:

  • sygnał cenowy informujący o zmianie ceny rynkowej lub taryfy energii elektrycznej,
  • sygnał bodźcowy wysyłany zgodnie z warunkami umowy podpisanej przez klienta z operatorem (agregatorem mocy).

Dla zwiększenia efektu skali, udział w programie DSR jest dobrowolny i tymczasowy. Prośby o ograniczenie zużycia energii będą przekazywane zainteresowanym przy użyciu specjalnych aplikacji (np. na telefon) lub SMS-ami. Wykorzystane zostaną również inteligentne liczniki energii elektrycznej, które zgodnie z obowiązującym prawem muszą być zainstalowane u przynajmniej 80% indywidualnych odbiorców końcowych do 31 grudnia 2028 r.

Z punktu widzenia pojedynczego gospodarstwa domowego, DSR pozwoli m.in. uzyskać korzyści finansowe (zakup energii w czasie obowiązywania niżej ceny czy bonusy pieniężne za odpowiedź na wezwanie agregatora), kontrolować na bieżąco zużycie energii elektrycznej, jak również zwiększać energooszczędność (wymiana urządzeń energochłonnych na efektywne energetycznie).


Strategia proklimatyczna w Wielkopolsce oznacza więcej OZE


Czy Polacy będą chcieli brać udział w programach DSR i na jakich warunkach?

Odpowiedzi na to pytanie podjęli się eksperci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Skoczkowskiego, kierownika projektu: „Model współpracy operatora elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej z odbiorcami indywidualnymi w ramach mechanizmów DSR pod kątem potencjału technicznego, opłacalności ekonomicznej i gotowości społecznej”. Badania są finansowane przez POB Energy ze środków Politechniki Warszawskiej w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).

– Serdecznie zapraszamy wszystkich odbiorców indywidualnych do udziału w naszym badaniu. Przesłane odpowiedzi pozwolą nam nie tylko zorientować się w możliwościach uczestnictwa Polaków w programach DSR, ale także określą poziom świadomości społeczeństwa o tego typu usługach – mówi prof. dr. hab. inż. Tadeusz Skoczkowski i dodaje: – Za każdą wypełnioną ankietę z góry dziękujemy. Uzyskane wyniki zostaną przedstawione decydentom w przedsiębiorstwach energetycznych.

Ankieta będzie aktywna do wypełnienia do 7 lutego 2023 r. włącznie. Pozwoli to ocenić, czy ograniczenie zużycia energii za pieniądze byłoby interesującym projektem dla Polaków. Zachęcamy do udziału w badaniu.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Politechnika Warszawska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE