Mieszkańcy Łowicza już niedługo będą mogli się spodziewać niższych opłat za korzystanie z infrastruktury miejskiej związanej z przetwarzaniem ścieków komunalnych. Wszystko za sprawą tego, że oczyszczalnia ścieków wykorzysta biogaz do kogeneracji.

Reklama

Łowicka oczyszczalnia ścieków jest w trakcie modernizacji. Głównym celem tego działania jest zwiększenie efektywności i wydajności całego procesu przetwarzania ścieków oraz zwiększenie zasięgu skanalizowania w ramach całej aglomeracji. Układ technologiczny jest dostosowywany do obowiązujących standardów, a jednym z ważnych punktów przebudowy stało się także umożliwienie kogeneracji. Energia oraz ciepło wytworzone w agregatach zostaną użyte na potrzeby własne całego zakładu.

Oczyszczalnia ścieków wykorzysta biogaz

Oczyszczalnia już wcześniej dysponowała komorami fermentacyjnymi, jednak aby wytwarzać biogaz, konieczna była ich modernizacja. Pozwolenia na przebudowę uzyskano w 2015 roku, w momencie powstania projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z budową kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Łowicz”. Prace nad instalacją biogazową rozpoczęły się w 2021 roku i pochłonęły budżet w wysokości 21 mln zł. Cała inicjatywa – również w zakresie usprawnienia samego działania oczyszczalni – uzyskała dofinansowanie ze środków NFOŚiGW.


Czytaj też: Biogazownie – szansa na oszczędności i dbałość o środowisko


Korzyści płynące z zagospodarowania ścieków

W oczyszczalni ścieków zainstalowano dwa agregaty kogeneracyjne, z których każdy dysponuje mocą 156 kW. Własny prąd i ciepło pozwolą zredukować koszty, jakie generuje praca całego zakładu.

Spore wydatki wynikają także z działań związanych z zagospodarowywaniem osadów ściekowych. Teraz nakłady na ten cel zostaną obniżone.

– Spodziewamy się redukcji o 1/3 wywożonych osadów. Obecnie koszt ich wywozu to około 300 zł/tonę, więc zmiany w zakresie gospodarki osadowej mogą przynieść spore oszczędności – ocenia Cezary Kołodziejski, kierownik oczyszczalni ścieków w Łowiczu.

Z efektów modernizacji zadowoleni będą zapewne także mieszkańcy, którzy spodziewają się, że redukcja ilości składowanych odpadów i wykorzystanie ich w produkcji biogazu, przyczynią się do zmniejszenia intensywności zapachów emitowanych z oczyszczalni.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: HMK
Źródło: HMK
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE