bp, trzecie co do wielkości przedsiębiorstwo petrochemiczne na świecie ogłosiło plan, który zakłada duże inwestycje w bioenergię. Do 2025 roku spółka planuje zwiększenie do 40 proc. wydatków przeznaczonych na rozwój bioenergii. Czy to krok, który przyspieszy realizację celów dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej?

Reklama

Rekordowy zysk

W lutym koncern bp zaprezentował aktualizację strategii transformacji oraz przedstawił całoroczne wyniki za rok  2021. Firma odnotowała rekordowy zysk w wysokości 12,85 miliarda dolarów (11,2 miliarda euro). Jest to wynik najwyższy od ośmiu lat.

Potencjał rynku bioenergii

Obserwując potencjał rynku bioenergii i deklarując koncentrację aktywności wokół strategii zrównoważonego rozwoju,  bp do 2030 r. zamierza wygenerować zyski w wysokości 9-10 miliardów dolarów (7,8-8,7 miliarda euro). W tym celu koncern skupi się na rozwoju obszarów skoncentrowanych wokół bioenergii, elektromobilności. Spółka planuje także zintensyfikowanie swoich działań w sektorze odnawialnych źródeł energii i zielonego wodoru.

– W rok 2022 wchodzimy z rosnącym zaufaniem. Ostatnie dwa lata wzmocniły naszą wiarę w możliwości, jakie stwarza transformacja energetyczna – tworzenie wartości dla naszych akcjonariuszy i osiągnięcie zerowej emisji netto – podkreślił Bernard Looney, dyrektor naczelny bp – Potrzeba i rola zintegrowanej firmy energetycznej (IEC) nigdy nie była – naszym zdaniem – bardziej jasna – dodał.

 


Czytaj też: OZE w transporcie – 3 europejskich liderów. Kto znalazł się na podium?


bp i biopaliwa

Jak podkreśla koncern, bioenergia jest jednym z motorów wzrostu firmy w okresie przejściowym. Szczególnie ważne obszary działalności dla spółki to biopaliwa, w tym zrównoważone paliwo lotnicze oraz biogaz.

Stąd też bp przewiduje inwestycje w pięć dużych projektów biopaliwowych, w tym transformację dwóch rafinerii. Koncern dostrzega również duży potencjał i szanse na znaczny wzrost znaczenia biogazu w USA, Europie i Wielkiej Brytanii.

– W ciągu ostatnich dwóch lat wyznaczyliśmy bp nowy cel, kierunek i strategię oraz dokonaliśmy największej reorganizacji w naszej historii – powiedział Bernard Looney – Mając za sobą ten okres zmian, koncentrujemy się teraz wyłącznie na generowaniu wartości poprzez bezpieczną i wydajną realizację naszej strategii.


Pobierz Raport „Biogaz w Polsce”

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

 


Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: bioenergy-news.com; gasworld.com

zdjęcie: bp

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE