Bydgoszcz ma plany aby za kilka lat, na terenie spółki ProNatura, powstała nowoczesna biogazownia, która bioodpady z terenu miasta i okolicznych gmin zamieni w ekologiczny gaz i nawóz.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Funkcjonowanie biogazowni ProNatury pozwoli na rozwiązanie problemu z bioodpadami, a powstały z nich biometan posłuży do produkcji energii elektrycznej i jako paliwo do śmieciarek.
Nowoczesna biogazownia w Bydgoszczy
Instalacja Recyklingu Organicznego Poprzez Fermentację Bioodpadów to projekt, którego głównym celem jest stworzenie zaplecza technicznego umożliwiającego efektywne przetwarzanie zbieranych selektywnie odpadów biodegradowalnych pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych, w zgodzie z przepisami krajowymi i Unii Europejskiej, a tym samym zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.
– Biogazownia bydgoskiej ProNatury, powstająca w ramach projektu ma być zlokalizowana przy ul. Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Zdecydowana większość odpadów trafiających do tej instalacji poddana zostanie recyklingowi, co w konsekwencji przyczyni się do zredukowania masy odpadów przeznaczonych do składowania. Ze względu na prośrodowiskowy charakter inwestycji i współpracę wielu gmin, ProNatura będzie starała się o dofinansowanie ze środków unijnych – mówi dr inż. Jarosław Bańkowski, wiceprezes zarządu MKUO ProNatura Sp. z o.o.
Cele projektu:
- zwiększenie ilości odpadów biodegradowalnych podlegających recyklingowi oraz unieszkodliwianie innymi metodami niż składowanie,
- zwiększenie ilości energii oraz produkcja biogazu produkowanego ze źródeł odnawialnych,
- wzrost świadomości mieszkańców dotyczącej gospodarowania odpadami, w tym głównie w zakresie recyklingu odpadów biodegradowalnych,
- poprawa jakości środowiska naturalnego oraz życia mieszkańców w regionie poprzez zmniejszenie ilości odpadów na składowisku.
Skąd będą pochodzić odpady bio?
Miasto zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów bio z całego terenu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w skład którego wchodzą jednostki samorządu terytorialnego tj. gminy: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin oraz Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski.
Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami. Partnerstwo z innymi gminami ma zapewnić rentowność inwestycji i strumień bioodpadów na wymaganym poziomie.
Harmonogram inwestycji
Uruchomienie instalacji zaplanowane jest w 2025 roku. Obecnie trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, Spółka będzie występowała o decyzję lokalizacyjną dla tego przedsięwzięcia.
Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie oraz przygotowanie procedury przetargowej dla opracowania dokumentacji projektowej, jak również wyboru technologii i wykonawcy prac. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie prac projektowych.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!