Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansowało nowe kierunki studiów oraz unowocześnienie programu istniejących na kilkudziesięciu uczelniach w Polsce. Jest to odpowiedź na wyzwania, jakie obecnie pojawiają się na rynku, związane z cyfryzacją i zazielenieniem gospodarki. Środki na ten cel zostały udzielone w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Reklama

Łącznie na projekt NCBR przeznaczyło 670 mln zł w konkursach „Kształcenie na potrzeby gospodarki” oraz „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych”. Wyłoniono w nich 74 projekty, które obecnie są już w trakcie realizacji. Obok kierunków medycznych czy związanych z budowaniem dronów, znalazło się miejsce także dla biogazu i biometanu.


9. Kongres Biogazu


Ekoenergetyka w Lublinie

W konkursie „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych” rozstrzygniętym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie z programu FERS w łącznej wysokości ponad 205 mln zł uzyskało 26 projektów. Obejmują one realizację kompleksowych działań na kierunkach studiów kształcących na potrzeby wybranych branż kluczowych dla rozwoju gospodarki, tj. energetyka odnawialna, rolnictwo i przemysł spożywczy, przemysł lotniczo-kosmiczny oraz transport. Celem jest dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

Założenia konkursu Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie postanowił wykorzystać do wyniesienia na nowy poziom kształcenia na aż trzech kierunkach: Technologia żywności i żywienie człowieka, Transport i logistyka oraz Ekoenergetyka, szczególnie w zakresie dostosowania oferty studiów do aktualnych wymogów gospodarki.


Czytaj dalej: 150 mln euro na biometan w Polsce


– W przypadku kierunku Ekoenergetyka największym atutem projektu jest partnerstwo uczelni z liderem rynku energetycznego w Polsce – tj. ORLEN S.A. Jest to niepowtarzalna okazja do upraktycznienia nauczania – mówi Dariusz Dąbek, koordynator partnera z Biura Rozwoju Biogazu i Biometanu ORLEN S.A.

W jego przekonaniu projekt przyniesie korzyści zarówno uczelni, jej kadrze, studentom oraz właśnie partnerowi z sektora gospodarki. Ten ostatni miał możliwość opiniowania programu nauczania zgodnie ze swoimi potrzebami i będzie miał sposobność do wyławiania talentów do pracy u siebie jeszcze w trakcie trwania studiów.

Z kolei dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni, koordynatorka kierunku Ekoenergetyka, podnosi, że wyzwania lokalne to zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu energetycznego wykorzystania biomasy, ponieważ Lubelszczyzna jest regionem o ogromnym potencjale wytwarzania biogazu i biometanu.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Freepik

Źródło: gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE