Czy obowiązkowe normy jakości dla pelletu pomogą w walce o czyste powietrze? Co na ten temat sądzą nasi eksperci.

Zobacz również: Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Aleksander Rybaczuk

dyrektor finansowy NO RDFLAM

Ograniczenia prawne są jednym z twardych elementów regulujących nasze zachowania w życiu codziennym. W kontekście walki o czyste powietrze – czytaj: o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń – wprowadzenie norm jakościowych dla stosowanych paliw takich jak pellet, drewno i ich pochodne wydaje się być jak najbardziej uzasadnione i jest kwestią czasu. Niemniej jednak stanowione prawo bez jego egzekwowania nie ma najmniejszego sensu. Oprócz tego w grę wchodzi zdrowy rozsądek i świadomość klienta, który opał stosuje w swoim domostwie.

Reklama

Wreszcie sprawa ekonomii, bo „znormowany opał = wyższy koszt”, a w związku z tym klienci szukają alternatywnych, niekoniecznie „eko”, rozwiązań. Mając powyższe na uwadze, obwarowanie paliw typu pellet, drewno stosownymi normami jakościowymi jest zasadne, wymagać natomiast będzie kontroli, edukacji, a przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za swoje wyroby przez ich producentów.


Zobacz: Czarny pellet będzie produkowany w Kanadzie


Ryszard Chmielina

prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny

W ostatnim czasie docierają do nas informacje o produktach, które pelletem są tylko z nazwy. Liderzy wśród nich to wysuszony osad pościekowy, odpady przemysłu meblarskiego, odpady komunalne. Jak przeciętny mieszkaniec tego kraju ma rozpoznać, z jakim produktem i jakiej jakości ma do czynienia, skoro nigdy nie wie, co kupuje? Wszystkie paliwa w Polsce mają normy i podlegają kontroli, co pozwala monitorować jakość produktów oraz utrzymać zdrową konkurencję.

Jak uczciwy producent pelletu, który dochowuje najwyższych standardów produkcji, ma konkurować z kimś, kto posuwa się do nieuczciwych praktyk? Jak my mamy zapewnić obywatelom czyste powietrze, skoro pellet można robić ze wszystkiego i nikt tego nie kontroluje…

Staraniami organizacji społecznych udało nam się wywalczyć normy jakości węgla, normy na instalacje grzewcze i tym samym wejść na drogę do poprawy jakości powietrza. Niestety, naganne praktyki, możliwe wskutek nieobligatoryjnych norm jakości dla pelletu, powodują, że cała nasza walka o czyste powietrze to walka z wiatrakami. Bez wprowadzenia konieczności certyfikacji jakości pelletu będziemy nadal truci, a klient będzie kupował „kota w worku”.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Normy jakości dla pelletu i wiele więcej na magazynbiomasa.pl.

Zdjęcie główne: oferteo.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE