Brak inwestycji w OZE może kosztować Polskę 8 mld zł! – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. NIK o OZE wypowiada się nie po raz pierwszy.
Osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału OZE w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone. W 2016 roku wskaźnik ten nieznacznie przekroczył tylko 11 proc. i był najniższy od 2013 r.
Dlatego Polska prawdopodobnie stanie przed koniecznością dokonania transferu energii z OZE z państw członkowskich, które mają nadwyżkę tej energii.
Koszty tego transferu mogą wynieść nawet 8 mld zł.
NIK o negatywnym wpływie
NIK wskazuje, że na rozwój energetyki odnawialnej w naszym kraju negatywnie wpływały m.in.:
- brak konsekwentnej polityki państwa wobec odnawialnych źródeł energii,
- opóźnienia w wydawaniu przepisów wykonawczych
- oraz brak stabilnego i przyjaznego otoczenia prawnego, zapewniającego bezpieczeństwo i przewidywalność inwestycji w OZE, w szczególności w sektorze energii elektrycznej.
Redukcja CO2 jest kluczowym zagadnieniem klimatycznym na świecie. Niestety Polska ma jedną z najwyższych w Europie emisji dwutlenku węgla w stosunku do wyprodukowanej energii elektrycznej (1 kWh).
Dlatego musimy się dostosować
Poza tym polityka Unii Europejskiej dotycząca klimatu i energii została określona w pakiecie klimatyczno-energetycznym. Częścią tego pakietu jest rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, wynikający z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2009 r (2009/28/WE).
W tej dyrektywie określony został cel dla państw członkowskich UE, którym ma być zwiększenie udziału energii wytwarzanej z OZE w bilansie energii finalnej Unii Europejskiej do 20 proc. w 2020 r., przy czym dla Polski udział ten w 2020 r. ma wynosić 15 proc.