Działający na rynku OZE od 20 lat holding Neo Energy Group jest w tej chwili właścicielem i operatorem co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce. Od 2023 Grupa inwestuje również w biogazownie rolnicze. Koło, Piaski i Rzeczyce to lokalizacje trzech nowych instalacji w portfolio spółki. W planach jest produkcja biometanu.
W II i III kwartale tego roku Neo Energy Group, największy polski wytwórca energii elektrycznej z biogazu składowiskowego nabył dwie biogazownie rolnicze i zakończył również prace budowlano-instalacyjne w trzeciej lokalizacji, co powoduje, że portfolio spółki wzbogaciło się o 3 obiekty, w których do produkcji czystej, zielonej energii wykorzystane zostaną odpady z produkcji rolnej.
Biogazownia OSM Koło
Jesienią 2023 r. Neo Energy Group kupił projekt biogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW, a prace budowlano-instalacyjne, nad którymi czuwała Grupa PZW zakończyły się w czerwcu. W tej chwili instalacja przetwarza biogaz rolniczy, powstający przy zakładowej oczyszczalni OSM Koło, w zieloną energię. Wytworzone ciepło jest wykorzystywane do usprawnienia procesu fermentacyjnego w bioreaktorach, co optymalizuje pracę oczyszczalni.
Zgodnie z założeniem zakład w Kole ma wytwarzać ok. 2 mln m3 biogazu i produkować w tym czasie 4 GWh energii elektrycznej, co pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla ponad 1 000 gospodarstw domowych.
– Obecnie wytworzona energia elektryczna sprzedawana jest do sieci, a część zysków z tych transakcji stanowi przychód finansowy mleczarni – mówi na temat inwestycji w Kole Jarosław Wasilewski, Dyrektor Handlowy w Neo Bio Energy (Grupa NEG).
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
W Piaskach i w Rzeczycach będą produkować biometan?
Poza działaniami prowadzonymi w Wielkopolsce Neo Energy Group został właścicielem biogazowni rolniczych na Lubelszczyźnie i na Śląsku. Sfinalizowana w lipcu transakcja dotyczyła zakupu udziałów spółki Bioenergia Plus, w wyniku czego do portfolio NEG znalazła się biogazownia rolnicza zlokalizowany w miejscowości Piaski o mocy zainstalowanej 1 MW energii elektrycznej.
Korzyści z funkcjonowania biogazowni w Piaskach odczuwa już lokalna społeczność. Zakład współpracuje z rolnikami i miejscowymi przedsiębiorcami, pomagając utylizować odpady organiczne, których przetwarzanie na biogaz wpływa na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Z kolei powstały w wyniku produkcji biogazu poferment jest wykorzystywany przez okolicznych rolników do nawożenia pól uprawnych.
Zgodnie z prognozami biogazownia ma pracować 8250 godzin rocznie, wytwarzając 4 mln m3 biogazu i produkując 8 GWh energii elektrycznej. W planach spółki jest też rozbudowa zakładu w kierunku produkcji biometanu, co jest jednym z celów strategicznych Grupy.
Podobne plany rozwojowe Neo Energy Group ma w stosunku do trzeciej inwestycji, która czeka na uruchomienie. Zakład zlokalizowany jest w Rzeczycach, gdzie po nabyciu aktywów biogazowni rolniczej na etapie budowy Grupa NEG kontynuuje prace, które powinny zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku. Wówczas biogazownia rolnicza zasilana głównie odpadami rolniczymi, w tym pozostałościami z fermy trzody chlewnej osiągnie moc wytwórczą 1 MW.
Jak zapewnił Maciej Radziwiłł, Dyrektor ds. Rozwoju w Neo Bio Energy,w strategii działań spółki na lata 2025-2026 zakłada się rozbudowę biogazowni w Rzeczycach o dodatkowe fermentory oraz przekształcenie jej w dużą biometanownię.