Europa jest najszybciej ogrzewającym się kontynentem. Skrajne upały, powodzie i inne ekstremalne zjawiska pogodowe przestają być wyjątkiem i powoli stają się standardowym elementem poszczególnych pór roku. Raport EUCRA ujawnia zagrożenia klimatyczne, które długofalowo mogą w największym stopniu zaszkodzić stabilności kontynentu. Wyróżniono aż 36 najbardziej katastrofalnych zjawisk.

Reklama

Zagrożenia klimatyczne to nie przelewki

Zebrane problemy mają wpływ na szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem: od obszaru energetyki i finansów, przez zdrowie, aż po dostęp do wody i żywności. Zdaniem autorów raportu, działania dążące do ograniczenia negatywnego wpływu tych zjawisk należy podjąć natychmiast. Jeśli do tego nie dojdzie, to już pod koniec tego wieku odczujemy katastrofalne konsekwencje zaniechań. Koszt finansowy bezczynności może być gigantyczny i szacunkowo przekroczy bilion dolarów rocznie.


Czytaj też: Takiej zimy jeszcze nie było. Najcieplejszy luty w historii pomiarów


W raporcie EUCRA stawia tezę, że obecne działania w skali europejskiej są wprowadzane zbyt późno, aby rzeczywiście powstrzymać szybko postępujące zmiany klimatyczne. Ponadto wiele koniecznych przedsięwzięć wymaga bardzo długiego i konsekwentnego kontynuowania do momentu pojawienia się rezultatów.

Palące problemy dzisiejszej Europy

36 potencjalnie najbardziej dotkliwych problemów skategoryzowano w 5 głównych aspektach, które potencjalnie mogą ulec destabilizacji przez zmiany klimatyczne:


Czytaj też: Inwestycja w biogaz to gwarant stabilnej produkcji „zielonej” energii


  • Żywność. Ten aspekt może być dotkliwie odczuwalny w Europie Południowej. Skrajne zjawiska pogodowe wpływają na produkcję żywności, która jest źródłem utrzymania na obszarach wiejskich i przybrzeżnych. Ponadto konsekwencje utrudnień w prowadzeniu upraw mają przełożenie na zdrowie społeczeństwa oraz szeroko rozumianą gospodarkę. Drogą do złagodzenia problemów mogłoby stać się zwiększenie udziału białek roślinnych w produkcji i konsumpcji. Obecnie znaczna część gruntów rolnych jest użytkowana w celu uprawiania roślin na pasze dla zwierząt.
  • Zdrowie. Wpływ klimatu na zdrowie i dobrostan ludzi, w tym pracowników, może oddziaływać na wydajność pracy i zapotrzebowanie w zakresie systemu opieki zdrowotnej, a tym samym na gospodarkę. Zdaniem autorów raportu zaniechania w zakresie powstrzymywania zmian klimatu tylko w ciągu tego stulecia mogą doprowadzić do przedwczesnych zgonów setek tysięcy ludzi.
  • Ekosystemy. Wpływ klimatu na ekosystemy lądowe, słodkowodne i morskie może przełożyć się na produkcję i bezpieczeństwo dostaw żywności, zdrowie ludzi i zwierząt, infrastrukturę, użytkowanie gruntów i gospodarkę. Wszystkie zagrożenia związane ze środowiskiem pilnie potrzebują skutecznych rozwiązań.
  • Infrastruktura. Wpływ klimatu na infrastrukturę krytyczną, taką jak infrastruktura energetyczna, wodna czy transportowa, widoczny jest w niemal wszystkich aspektach funkcjonowania społeczeństwa. Awaria w jednym punkcie sieci może przenieść się kaskadą na inne regiony i kraje. Jako problem wskazuje się tu m.in. podnoszący się stan wód, który nie pozostaje bez znaczenia dla budownictwa. Będzie to utrudniać także wszelką działalność gospodarczą.
  • Gospodarka i finanse. Skutki zmian klimatycznych będą obciążały gospodarkę i system finansowy, a w dłuższej perspektywie mogą przenieść się na inne obszary życia. Pozostałe problemy społeczeństwa zostaną pozbawione zasobów finansowych. Będzie to miało związek z pokrywaniem kosztów szkód wywołanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, wypłatą odszkodowań, wsparciem dla poszkodowanych w katastrofach i szeregiem innych wydatków koniecznych w sytuacji zagrożeń wywołanych zmianami klimatu.

W raporcie podkreślono, że jedyną drogą do ograniczenia tych niekorzystnych zjawisk jest podjęcie ścisłej współpracy pomiędzy krajami UE.

Pełen raport dostępny jest pod adresem: EEA Report No 1/2024.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik

Źródło: EEA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE