Połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że zainwestowała w OZE lub rozważa ten krok w przyszłym roku. Tak wynika z najnowszego badania organizacji Beyond Fossil Fuels (BFF).
Ogłoszony w lipcu sondaż „Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis” na zlecenie BFF przeprowadził ośrodek badawczy YouGov. Badanie wykonano w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech. Odbyło się między 3 a 24 maja 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1517 firm sektora MŚP.
OZE – wsparcie w czasach kryzysu
68% polskich MŚP uważa, że koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym. 71% badanych firm wskazuje wysokie rachunki jako przyczynę podwyżek cen swoich towarów i usług. Prawie połowa ankietowanych twierdzi też, że z tego powodu musiała zredukować zatrudnienie.
50% MŚP w Polsce za wzrost kosztów energii obwinia zależność kraju od paliw kopalnych. Tyle samo ankietowanych jako przyczynę tej sytuacji wskazuje niedostatek lokalnych i krajowych OZE.
56% MŚP w Polsce twierdzi, że lokalne inwestycje w energię odnawialną, takie jak elektrownie słoneczne i wiatrowe, to najlepszy sposób na wspieranie ich w czasach kryzysu. Ponad jedna trzecia zauważa również, że istniejące programy wsparcia wytwarzania energii z OZE są przydatne.
Czytaj również: OZE już nie tylko dla domów jednorodzinnych
MŚP chcą inwestować w OZE
Połowa MŚP w Polsce podkreśla też, że już ma albo rozważa w ciągu roku instalację paneli słonecznych lub oszczędzanie energii za pomocą inteligentnych rozwiązań. Ale aż 78% małych i średnich firm w Polsce deklaruje, że rozważy instalacje solarne lub inne systemy, jeśli zostaną wprowadzone zachęty lub zniesione będą bariery administracyjne.
– Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła głęboki i trwały wpływ na polskie społeczeństwo. Polacy natychmiast i w rekordowych liczbach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora. Niestety, ponad połowa MŚP w Polsce została zmuszona do zwolnień pracowników z powodu rosnących rachunków za energię. Pilnie więc potrzebujemy, aby politycy zaspokoili apetyt społeczeństwa na odnawialne źródła energii, by chronić polskie firmy i źródła utrzymania – podkreśla Patryk Białas z organizacji BoMiasto.
MŚP tworzą dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym i wnoszą ponad połowę całkowitej wartości dodanej w UE. Większość z nich podkreśla, że obecnie dąży do tego, by chronić pracowników przed zwolnieniami. Uważają też, że wyższe rachunki za energię obniżają ich zyski oraz produktywność.
Czytaj również: Czy zimą wzrosną ceny energii? Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega!
Zależność od paliw kopalnych
Ponad połowa MŚP w UE twierdzi, że to zależność od paliw kopalnych odpowiada za zagrażające prowadzeniu biznesu rachunki za energię.
– Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową unijnej gospodarki, pobudzają innowacje, tworzą miejsca pracy i pielęgnują żywotność naszych społeczności. Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą. Przesłanie z tego sondażu jest jasne: MŚP chcą znacznych inwestycji w lokalne projekty w zakresie energii odnawialnej, wsparcia, które pomogłoby im w wytwarzaniu własnej energii oraz usunięcia barier administracyjnych, aby mogły wdrażać rozwiązania na rzecz budowania odporności i rewitalizacji swoich przedsiębiorstw – mówi Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuel.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: Beyond Fossil Fuels
zdjęcie: Pixabay