Czy nadchodząca zima znowu każe nam mierzyć się ze wzrostem cen gazu ziemnego? Zdaniem dr. Fatiha Birola, szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej trzeba przygotować się na taki scenariusz.

Jak podaje Rzeczpospolita, szef MEA zasugerował, że rządy powinny dążyć do stymulowania rozwoju OZE i oszczędzania energii.

Reklama

– Rachunki za energię znów mogą wzrosnąć tej zimy, co zmusi rządy do ponownego subsydiowania rachunków konsumentów – powiedział Fatih Birol.


Czytaj również: Ceny energii są uzależnione od emocji inwestorów giełdowych?


Ceny gazu ziemnego

Wzrost cen gazu ziemnego związany jest z wybuchem wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 r. Wtedy wiele rządów zdecydowało się na subsydiowanie rachunków konsumentów w celu złagodzenia sytuacji.

Dr Fatih Birol podczas rozmowy z BBC Today stwierdził, że podwyżki cen, które miały miejsce ponad rok temu, wynikały ze strategicznych błędów państw europejskich, które m.in. zbyt mocno polegały na Rosji w zakresie dostaw surowców energetycznych.

Mimo że ceny gazu ziemnego na światowych giełdach spadły nawet poniżej poziomu sprzed wybuchu wojny, sytuacja nie jest w pełni stabilna. Nie powinno wykluczać się kolejnego wzrostu.


Czytaj również: Wzrost odmów przyłączeń do sieci i przeszkody w rozwoju OZE – nowy raport Prezesa URE


Wpływ chińskiej gospodarki

– W scenariuszu, w którym chińska gospodarka jest bardzo silna i kupuje dużo surowców energetycznych, a do tego dochodzi ostra zima, będziemy mogli zaobserwować silną presję na wzrost cen gazu ziemnego, co z kolei spowoduje dodatkowe obciążenie dla konsumentów – tłumaczył dr Fatih Birol.

Jak pisze Rzeczpospolita, tempo wzrostu Państwa Środka jest na tyle niepewne, że agencja ratingowa S&P Global obniżyła ostatnio swoją prognozę dotyczącą chińskiej gospodarki. Stało się tak głównie z powodu słabego zaufania konsumentów i sytuacji na rynku mieszkaniowym w Chinach.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Rzeczpospolita Energetyka

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE