W marcu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę rolnika (sygn. II SA/Wr 698/24), któremu uchwała MPZP pokrzyżowała plany inwestycyjne. Planował on budowę biogazowni na jednej ze swoich działek, jednak Rada Gminy nie przewidziała takiej inwestycji w swojej uchwale.
Zdaniem rolnika naruszyło to jego interes prawny, a ze strony gminy nie pojawiły się jasne komunikaty informujące o tym, że prowadzone będą prace nad MPZP.
- Rolnik złożył już wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla biogazowni. W miejscowym planie jego działki częściowo oznaczono jako „teren produkcji przemysłowej lub składów i magazynów”, a częściowo jako „teren usług”. Na tych obszarach wykluczono biogazownie i zakazano zbierania, magazynowania i przetwarzania odpadów za wyjątkiem odpadów wytworzonych w wyniku własnej działalności zgodnie z przeznaczeniem.
- Złożenie skargi na uchwałę zakończyło się jej oddaleniem. Sąd argumentował to w ten sposób, że władze gminy podczas ustalania MPZP miały na celu przede wszystkim ochronę walorów krajobrazowych i przyrodniczych, a nie rozwój produkcji i przemysłu. Realizowanie biogazowni zostało w związku z kształtem MPZP wyłączone, jednak jest to jedynie ograniczenie, a nie zupełne uniemożliwienie inwestycji przemysłowych i produkcyjnych. Odniesiono się także do metod komunikacji prac nad MPZP. Sąd uznał, że informacja wywieszona na tablicy ogłoszeń Urzędu i ogłoszenie prasowe wydane przez wójta były wystarczające. Skarżący powinien był złożyć wniosek lub wziąć udział w dyskusji.
- Ponadto WSA zawyrokował, że „skoro ustawodawca dopuszcza w miejscowym planie nawet takie uwarunkowanie użytkowania terenu jak wprowadzenie zakazu zabudowy (art. 15 ust. 2 pkt 9 u.p.z.p.), to zarazem dopuszcza wprowadzenie zakazu określonego rodzaju zabudowy”. Wskazywano także na to, że sama konieczność pozyskiwania decyzji środowiskowych świadczy o potencjalnym oddziaływaniu biogazowni. Sąd zawyrokował, że włodarze gminy są reprezentantami interesu mieszkańców i mają prawo określać, jakie kierunki rozwoju społeczeństwo preferuje, a jakie woli ograniczać.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Akademię Inwestora Biogazowego!

Akademia Inwestora Biogazowego
Wyślij na adres email:
Tekst: Daria Lisiecka
Zdjęcie: pixabay.com