Mity dotyczące fotowoltaiki? „To się nie opłaca!” „Panele PV tylko dla bogatych!”, „W Polsce się nie uda.” Pomimo ogromnej popularności jaką cieszy się fotowoltaika, to z charakterystycznym dla naszej słowiańskiej duszy malkontenctwem chętnie szukamy negatywów. Nawet w tak prężnie rozwijającej się dziedzinie. Nie dziwi więc fakt, że wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów. Eksperci z Manitu Solar rozprawili się z najpopularniejszymi z nich i zestawili je z faktami.
Mity dotyczące fotowoltaiki
W tak popularnej branży pojawiają się ludzie, którzy mnożą i powielają mity. Obawa przed tym co nowe jest blokadą, aby zagłębić się w temat i dokonać rzeczowej analizy. Oto 5 najczęściej pojawiających się mitów na temat fotowoltaiki.
Fotowoltaika – to się nie opłaca
Często ludzie wypowiadają się na tematy, na których się nie znają i brakuje im wiedzy. Nieufnie podchodzą do osób przedstawiających im zalety takiego rozwiązania, ponieważ szukają przysłowiowego „haczyka”. Tymczasem, aby rozwiać swoje wątpliwości, wystarczy porozmawiać z dobrym ekspertem. Ekspertem, który od kilkunastu lat nieustannie się edukuje oraz pracuje z producentami i klientami. Warto poznać mechanizmy wsparcia instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju oraz o szeroki wachlarz produktów z różnych półek.
– Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego, okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsza lokata – mówi Dawid Waligóra, specjalista ds. Wsparcia Technicznego w Manitu Solar.
Czytaj też: Czy panele fotowoltaiczne są narażone na ataki hakerskie?
Fotowoltaika to wysokie ryzyko wystąpienia pożaru
Świadomość społeczna w temacie fotowoltaiki z miesiąca na miesiąc rośnie. Mimo tego, zdarzają się nieuzasadnione logicznie argumenty, podważające jej zalety. Jednym z kolejnych mitów jest stwierdzenie, że fotowoltaika jest powodem ryzyka wystąpienia pożaru.
– Nic bardziej mylnego…Co prawda wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu. Dobierając jednak odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Posiłkując się raportem TÜV, co prawda z 2015 roku, lecz dobrze ukazującym skalę, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi, pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki – mówi Dawid Waligóra.
Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych ludzi
Tak może powiedzieć osoba, która nie zna się zupełnie na instalacjach, na kosztach, na zasadach działania i na możliwościach jakie daje fotowoltaika. Niemal wszyscy gdzieś mieszkamy i płacimy rachunki za prąd. Bogaci i ci mniej zamożni. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest osiągalna dla obu grup.
– Koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale warto wiedzieć, że zarówno Polska jak i cała Europa wspiera tę branżę mając na uwadze ekologię i dobro nas wszystkich. Poprzez rządowe systemy dofinansowań, jak również ulgi termomodernizacyjne te koszty możemy obniżyć. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznych jest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający w Manitu Solar.
Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji
Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów.
Manitu Solar współpracuje z niemiecką firmą K2 Systems, największym producentem konstrukcji montażowych w Europie. W ofercie K2 Systems znajdują są specjalistyczne elementy montażowe, podnoszące konstrukcje na blasze trapezowej/płycie warstwowej. Dzięki temu cała instalacja działa efektywniej. Prawidłowo zamontowane moduły fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.
– To wszystko powoduje, że konstrukcje oferowane przez Manitu Solar są bezpieczniejsze i nie wymagają okresowych przeglądów. W przypadku konkurencji są one wymagane, co rok lub co dwa lata, przez co dodatkowo obciążają finansowo klienta – mówi Tomasz Łazarek, dyrektor zarządzający Manitu Solar.
Czytaj też: „Mój Prąd 4.0” – wkrótce rusza kolejna edycja programu!
Fotowoltaika w polskich warunkach atmosferycznych nie jest możliwa
Wielu klientów nie dowierza, że jest możliwe uzyskanie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych, kiedy lato jest bardzo krótkie, a w pozostałych porach występują częste zachmurzenia.
Tymczasem nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Wystarczy tylko mieć wystarczającą wiedzę i pod właściwym kontem nachylenia zainstalować moduły fotowoltaiczne. Polacy już wiedzą, że nasz klimat nie stanowi kłopotu dla ekoinwestycji. Według badania Kantar Public, zleconego niedawno przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogowy, prawie 60% respondentów to potencjalni prosumenci, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych latach.
Zanim uwierzy się w jakikolwiek mit, należy dokonać krytycznej analizy oraz wesprzeć się doradztwem ze strony zaufanych ekspertów. Reasumując – fotowoltaika może opłacać się każdemu. Właściciele instalacji jednak nie od razu odczują zmianę w swoim portfelu, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!