W sejmie padły ostre słowa. Poseł Marek Sawicki wyraził swoją dezaprobatę dla obecnego postępowania rządzących i wezwał ich do działania. Chodzi o to, by w Polsce nareszcie pojawiły się realnie środki wspierające budowę biogazowni rolniczych.

Reklama

Z mównicy sejmowej powiedziano wyraźnie: mamy dość prac i obietnic, chcemy środków na działanie.


„Biogaz i biometan w Polsce 2024”. Pobierz raport!


Środki z KPO muszą wesprzeć biogaz

– Wy nie rozumiecie nic, jeśli chodzi o biogazownie rolnicze. O małe biogazownie rolnicze. One nie potrzebują dzisiaj żadnych zespołów, one nie potrzebują żadnych nowych ustaw, one potrzebują decyzji – przeznaczenia części KPO na wsparcie finansowe i od jutra będzie można instalować małe biogazownie rolnicze do 0,5 MW. Wy będziecie tworzyć zespoły, wy będziecie pracować, a w tym czasie Shell, Total, Saudi Aramco wykupiły w Polsce ponad 50% substratu do produkcji biometanu. I za chwilę zagraniczna konkurencja na polskim substracie będzie wypracowywała swoje Narodowe Cele Wskaźnikowe, a Orlen za 5 lat będzie bankrutem – powiedział Marek Sawicki, poseł z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To nie pierwszy raz, gdy poseł podejmuje temat biogazu. W jego ocenie to OZE musi zwiększyć swój udział w wytwarzaniu energii.

Zdjęcie i źródło: YouTube

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE