Poseł Marek Sawicki zdradził, jakie jego partia ma stanowisko w kwestii biogazu. PSL chce, by rolnictwo stało się filarem dla polskiej energetyki.

Reklama

Zielony Ład ma swój mocny punkt

Polityk podczas rozmowy w Radiu WNET został zapytany o stanowisko w sprawie Zielonego Ładu. Jego zdaniem ten projekt powinen zostać jak najszybciej wycofany, jednak znajduje się tam jeden element, który jak najbardziej warto wdrożyć. Chodzi o biogazownie rolnicze.

– Polscy rolnicy mogliby w ciągu 3 lat wyprodukować zieloną energię w ilości nie mniejszej niż co najmniej jedna planowana elektrownia jądrowa, która być może powstanie w 2035 r. – powiedział w Radiu WNET Marek Sawicki, poseł i marszałek senior.

Zdaniem Sawickiego, nie dość, że elektrownia atomowa będzie budowana jeszcze przez co najmniej dekadę, to w dodatku wyprodukowana w niej energia może okazać się najdroższą w Europie, a może nawet i na świecie. Tymczasem biogazownie rolnicze mogłyby zapewnić polskiej energetyce nawet 10 GW, zastępując tym samym co najmniej jedną elektrownię generującą moc z atomu.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Przepis na biogaz w Polsce

– Zachęcam do tego, żeby w najbliższych 3 latach z KPO, które mamy – i którego łączna wartość wynosi prawie 270 mld zł, z czego 47% musimy zagospodarować na transformację energetyczną – 100-150 mld zł zostało przeznaczonych na biogazownie rolnicze – przedstawił stanowisko polityk z ugrupowania PSL.

W Polsce 14 tys. gospodarstw odpowiada za 90% produkcji mięsnej. To otwiera szeroko furtkę do transformacji energetycznej z wykorzystaniem biogazu. Sawicki proponuje, aby pomóc tym rolnikom w budowie instalacji mających 50-500 kW mocy w systemie szczytowym. To pozwoliłoby generować energię elektryczną bez inwestowania w przebudowę sieci elektroenergetycznych, wykorzystując jedynie moce przesyłowe, do których obecnie przyłączona jest fotowoltaika. Jest to tzw. cable pooling. Biogazownie szczytowe stanowią samoistny magazyn energii, dzięki czemu można je dostosowywać do zapotrzebowania energetycznego występującego w danym momencie.

Marek Sawicki podkreślił, że biogazownie rolnicze w ocenie PSL-u są bardzo dobrym rozwiązaniem, a zwiększenie wsparcia dla ich budowy to postulat, który partia podnosi od wielu lat.

Zdjęcie: Michael Würtenberg

Źródło: Radio WNET

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE