Wielkopolska to województwo, w którym często dokonuj się inwestycji w OZE. Ten region ponownie staje się lokalizacją dla inwestycji z obszaru energetyki. Powstanie tam Mała Elektrownia Wodna, która zostanie zasilona przez rzekę Noteć.

Reklama

Program NFOŚiGW

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW dla spółki Alsus pozwoli wybudować Małą Elektrownie Wodną (MEW) przy stopniu wodnym nr 13 Walkowice na rzece Noteć na terenie woj. wielkopolskiego. Ponad 9,7 mln zł preferencyjnej pożyczki na ten cel zostanie przyznane z programu priorytetowego „Energia Plus”.


Czytaj też: ORLEN inwestuje w magazynowanie dwutlenku węgla na morzu


Łączna moc wybudowanej elektrowni wyniesie 480 kWe i pozwoli na produkcję blisko 2 500 MWh energii elektrycznej z OZE rocznie. Projekt przewiduje budowę budynku elektrowni wodnej wraz z turbinownią oraz wybudowanie kanałów wraz z obwałowaniami. Zaplanowano również wykonanie przepustu, budowę dojazdów i placów manewrowych, oraz montaż instalacji turbin wraz z automatycznym sterowaniem. 

Elektrownia zafunkcjonuje przy istniejącym stopniu wodnym nr 13 Walkowice na Noteci (droga wodna Wisła – Odra) w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, na działkach w obrębie Białej. Zostanie przyłączona do sieci energetycznej w celu sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.

Mała Elektrownia Wodna

W ramach projektu wykonano już operat wodno-prawny, uzyskano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także prawomocne pozwolenie na budowę. Beneficjent – Alsus Sp. z o.o. – posiada również podpisaną umowę o przyłączenie elektrowni wodnej do sieci elektroenergetycznej.


Czytaj też: Giganci energetyki odnawialnej łączą siły


Dzięki rozbudowie nowej MEW zostanie uzyskana dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej z elektrowni wodnych na poziomie 0,48 MWe. Efektem ekologicznym będzie równolegle zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Przedsięwzięcie będzie realizowane zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego, z uwzględnieniem dobrych praktyk pro-środowiskowych przyjmowanych w tym zakresie. 

Inwestycja dofinansowana z puli środków krajowych, w całości będzie kosztować netto ok. 11,4 mln zł.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE