W modlińskiej ciepłowni zużycie węgla spadnie o 85%. Wszystko dzięki nowym inwestycjom w wysokosprawną kogenerację gazową, magazyn ciepła i kocioł biomasowy. Projekt zakłada także zapewnienie dostaw dla lokalnego lotniska.
W środę w Modlinie miała miejsca inauguracja modernizacji ciepłowni. To kolejny element strategii Grupy Veolia na rzecz dekarbonizacji.
Nowoczesne ciepłownictwo
Pierwszy etap modernizacji ciepłowni w Modlinie będzie polegał na budowie jednostki wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy 1,1 MWe i 1,2 MWt oraz magazynu ciepła o pojemności 200 m3. Prace nad tą częścią mają zostać zakończone w 2027 r.
Czytaj też: Leszno idzie w biomasę
Drugi etap inwestycji zakłada montaż kotła biomasowego o mocy 2,5 MWt wraz z niezbędną infrastrukturą. Ta część projektu ma zostać ukończona w 2029 r. Efektem będzie redukcja zużycia węgla o 3700 t, co stanowi 85% obecnego zapotrzebowania.
– W Veolii kluczowym elementem procesu dekarbonizacji jest poszukiwanie rozwiązań, które są optymalne dla danej lokalizacji. Dzięki współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi oraz partnerami biznesowymi możemy zaproponować indywidualnie dobrane technologie, które dokładnie odpowiadają na potrzeby samorządów i mieszkańców. W efekcie otrzymujemy instalacje, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw oraz gwarantują naszym partnerom korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Taki cel przyświeca nam również w Modlinie – mówi Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolii term.
Część większego planu
Oficjalnej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję towarzyszyło także podpisanie listu intencyjnego z władzami miasta. Dokument stanowi deklarację chęci wspólnego działania na rzecz utworzenia parku historycznego bezpośrednio przy ciepłowni. Będzie podzielony na kilka stref tematycznych – pamięci i edukacji historycznej, zieleni symbolicznej, wypoczynku, rekreacji i edukacji.
– Cieszę się, że tak ważna i historyczna przestrzeń jak Twierdza Modlin zyska nowoczesną i ekologiczną infrastrukturę ciepłowniczą. To krok milowy w kierunku rewitalizacji tego unikatowego miejsca, a także realne wsparcie dla mieszkańców. Veolia Północ to sprawdzony partner – od lat zapewnia niezawodne ciepło systemowe dla Modlina i m.in. portu lotniczego. Dzisiejsza inwestycja potwierdza, że nasza współpraca przynosi wymierne korzyści zarówno dla lokalnej społeczności, jak i środowiska – mówi Sebastian Sosiński, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Elementem współpracy na poziomie lokalnym jest także zawarcie umowy na dostawy ciepła pomiędzy Veolią Północ i Lotniskiem Modlin. Ciepło będzie kierowane do nowych obiektów portu lotniczego.
– Umowa nie tylko wzmacnia pozycję Veolii Północ jako strategicznego dostawcy ciepła dla lotniska w Modlinie, lecz także potwierdza wzajemne zaufanie i wspólne dążenie do rozwoju nowoczesnej infrastruktury w regionie. Rozszerzenie współpracy następuje w momencie, gdy ciepłownia przechodzi znaczącą modernizację w ramach projektu Jaspis, co gwarantuje jeszcze bardziej niezawodne i ekologiczne dostawy ciepła dla rozwijającego się portu lotniczego – mówi Andrzej Walczak, prezes zarządu Veolii Północ.