Kościerzyna zainwestowała w biogaz i kogenerację. Zmodernizowano oczyszczalnię ścieków i kotłownię, co prócz korzyści związanych z ochroną środowiska zapewni miastu większe bezpieczeństwo energetyczne. Za oba projekty odpowiedzialne jest Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury Kos-Eko.

Biogaz z oczyszczalni ścieków

W poniedziałek 3 lipca oficjalnie otwarto zmodernizowaną część kościerskiej oczyszczalni. Przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję prądu ze ścieków.

Reklama

Rozpoczęta w 2018 r. inwestycja umożliwia pozyskanie ze ścieków biogazu, którym zasilany jest generator prądu. Wytworzona w ten sposób energia zostanie zużyta na potrzeby obiektu, co przełoży się na oszczędności w zakupie prądu od dostawców zewnętrznych.


Czytaj również: Nowy zakład Scandinavian Biogas wyprodukuje 120 GWh bioLNG rocznie


W zakładzie wdrożono również system GIS (Geographic Information System), służący do zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną. W ramach przedsięwzięcia modernizacją objęto następujące elementy: komorę fermentacyjną, linię oczyszczania, osuszania i magazynowania osadów, budynek operacyjny ZKF, piaskowniki poziome, osadniki wstępne, urządzenia odwadniające osad czy obiekty związane z dezodoryzacją powietrza odlotowego. Wykonane zostały również niezbędne obiekty inżynieryjne i roboty drogowe.

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego, wdrożone rozwiązania pozwolą na obniżenie rachunków dla mieszkańców.


Czytaj również: Modernizacja MPEC w Morągu. 50% ciepła będzie pochodzić z biomasy.


Kościerska elektrociepłownia

We wtorek 11 lipca na terenie kościerskiej kotłowni Kos-Eko zamontowano długo oczekiwany kogenerator gazowy. Będzie on służyć do produkcji prądu i ciepła.

Oznacza to, że kościerska kotłownia stanie się elektrociepłownią, która oprócz ciepła, będzie produkowała także prąd z gazu. Zamontowane kogeneratory o mocy 1,2 MW każdy to pierwszy element miksu energetycznego umieszczony na terenie tego obiektu.

Koszt inwestycji wyniósł 11,5 mln zł, z czego 4,5 mln Kościerzyna pozyskała ze środków rządowych. Pozostała kwota to pożyczka z NFOŚ oraz dofinansowanie z programu „Ciepłownictwo Powiatowe”

Urządzenia powinny zacząć działać do końca bieżącego roku.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: kościerzyna24info

zdjęcie: Kos-Eko

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE