Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Morągu zyska kotłownię opalaną biomasą. Modernizacja systemu ciepłowniczego uzyskała wsparcie z NFOŚiGW.

Biomasa w Morągu

W budynku MPEC w Morągu zostanie zamontowany kocioł o mocy znamionowej 4 MW zasilany biomasą, który stanie się podstawowym źródłem energii cieplnej dla mieszkańców. Z końcem czerwca 2024 r. , po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, miasto uzyska status systemu efektywnego energetycznie.

Reklama

Obecnie w kotłowni znajdują się 2 kotły węglowe o mocach znamionowych 8 MW i 6 MW. Projektowany kocioł na biomasę będzie pracował w podstawie przez około 8 200 godzin w roku (pozostały okres przeznaczony będzie na przeglądy i serwisy). W sezonie letnim kocioł będzie głównym źródłem ciepła pracującym w kierunku podgrzewania wody, natomiast w sezonie grzewczym współpracować będzie z jednym z węglowych, w zależności od zapotrzebowania na moc cieplną. W okresie krótkich przeglądów i serwisów kotła na biomasę zapotrzebowanie na ciepło będzie pokrywane całkowicie przez istniejące kotły węglowe.


Czytaj też: Biomasa zamiast węgla w Lublinie


Ciepło z biomasy

Przewiduje się, iż produkcja energii cieplnej z biomasy będzie wynosiła ok. 55% całkowitej produkcji tego rodzaju energii. Wśród uzyskanych efektów ekologicznych związanych z budową nowej kotłowni znajdzie się zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, ograniczenie emisji pyłu, a także redukcja emisji gazów cieplarnianych. 

Umowa o dofinansowanie została podpisana 6 czerwca br. w Olsztynie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego i prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Morągu Adama Maruszaka.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW; zdjęcie: MPEC Morąg

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE