Koronawirus a branża biogazu. Jak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wpływają na branżę biogazu? O zdanie, w tym trudnym dla wszystkich przedsiębiorców czasie, pytamy ekspertów – inwestorów, właścicieli instalacji biogazowych i przedstawicieli stowarzyszeń branżowych.


REKLAMA

Reklama

KOMENTUJE SYLWIA KOCH-KOPYSZKO

prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI)

Ostatni miesiąc sprawił, że niemożliwe stało się faktem. Nasza branża, jak i inne branże produkcyjne musiała rozpocząć działalność w zupełnie nowych warunkach. Nasza działalność jest oparta na pracy ludzi i współpracy dostawców i odbiorców energii elektrycznej i cieplnej.

Dzisiaj problemów, z którymi walczymy, jest wiele. Część pracowników nie przychodzi do pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi. Dodatkowo mamy braki w kierowcach wożących nasze towary. Mamy problem z serwisowaniem, gdyż zagraniczne i polskie fabryki nie pracują. Oprócz problemów operacyjnych mamy również problem z cenami energii elektrycznej, której cena spadła o ponad 20 proc. w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Odbiorcy energii cieplnej również informują o ograniczeniu dostaw ciepła, gdyż ograniczają swoją produkcję. Zmniejszyły się odbiory bioodpadów, bo zakłady produkcyjne nie przetwarzają produktów spożywczych w ilościach sprzed epidemii koronawirusa.

Nie poddajemy się jednak, bo do walki jesteśmy już przyzwyczajeni od kilku lat przynajmniej, pomimo że tak źle jeszcze nigdy nie było. Czekamy na tarczę antykryzysową, która i nam pozwoli przetrwać te najgorsze chwile.

Słyszymy również o procedowanej notyfikacji 2,5 MW oraz, w przeciągu tygodnia, o ogłoszeniu nowych cen referencyjnych dla biogazu. Walczyliśmy o te ceny długo. Już dzisiaj wiemy, że będzie to dla nas, dzisiejszych biogazowni migracyjnych, moment na przejście, a dla nowych biogazowni czas cen, które pozwolą im mieć godziwe warunki prowadzonej działalności.

Wierzę, że po tych trudnych czasach epidemii przyjdzie dobry czas dla biogazu, a także dla przygotowanego przez nas otwarcia dla biometanu. Ważne, aby się wspierać wzajemnie i jeśli to możliwe, wzajemnie pomagać. Nikt nie zrozumie biogazownika tak dobrze jak inny biogazownik. Czasem nawet wysłuchanie i krótka porada potrafią tak wiele.

Koronawirus a branża biogazu i wiele więcej znajdziesz w najnowszym Rynku Biogazu:


Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zdjęcie: Shutterstock, Archiwum Redakcji
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE