Zapotrzebowanie na biometan na cele transportowe rośnie. Dowodem jest fakt, że w norweskim Sunnfjord zostanie uruchomiona kolejna już stacja tankowania odnawialnego gazu.

Reklama

Bez tego nie będzie transformacji

Stacja tankowania zaopatrzona w bioLNG w Moskog Business Park w Sunnfjord jest odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie, jakie deklarują przedsiębiorcy. Początkowo obiekt miał charakter pilotażowy – uruchomiono go w ramach programu Grønt Landtransport (GLP), który ma wdrażać bezemisyjne rozwiązania w transporcie. Działania dążące do realizacji tego celu są realizowane poprzez publiczną i prywatną współpracę. W przypadku stacji tankowania poza rządową spółką Gasum,w przedsięwzięcie włączyła się także sieć sklepów spożywczych REMA.

– Proaktywne wsparcie Gasum umożliwia nam eksploatację większej liczby pojazdów napędzanych biometanem – powiedział Anders Hustoft, dyrektor ds. transportu REMA.


Czytaj też: ORLEN i KGS zbudują razem biometanownię


Podkreślił także, że biogaz jest niezbędny do osiągnięcia celu, jakim jest zastąpienie pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi do 2026 roku. Z kolei Ingelin Noresjø, dyrektor generalny GLP, nazwał tę inicjatywę jedną z najbardziej udanych, a doradca GLP – Bjørn Røst Kjørmo pochwalił szybkość projektu i współpracę.

– Stacja Moskog pomaga zarówno w transporcie lokalnym, jak i długodystansowym znacznie zmniejszyć emisje – ocenił Jogeira Munkeby’ego z Gasum.

Na stacji oferowany jest biometan zarówno w formie bio-LNG, jak i bio-CNG. Dzięki temu obsługiwana jest pełna gama pojazdów.

Zdjęcie: Gasum

Źródło: Mobility Plaza

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE