Czy kogeneracja się opłaca? Z Wiesławem Olaskiem z firmy Operator Doradztwo Techniczno-Finansowe, zajmującej się m.in. doradztwem z zakresu wdrażania systemów kogeneracyjnych, rozmawia Rafał Wąsowicz.

Dlaczego kogeneracja się opłaca?

Pytanie jest źle sformułowane – powinno brzmieć: czy kogeneracja się opłaca? Otóż kogeneracja może się opłacać,  jeśli jest dobrana w prawidłowy sposób. Zbyt często celem nadrzędnym sprzedawców urządzeń jest „wciśnięcie” inwestorowi urządzenia o zbyt dużej mocy. Przewymiarowany agregat kogeneracyjny, pracujący wyłącznie na  potrzeby własne przedsiębiorstwa, według chwilowego zapotrzebowania na prąd, będzie pracował zbyt krótko w  ciągu roku i jego opłacalność może być znikoma.

Reklama

Na co więc zwrócić uwagę, decydując się na wprowadzenie systemu kogeneracyjnego?

Bardzo często sprzedawcy operują określeniem „ciepła odpadowego”. Jeśli praca agregatu kogeneracyjnego polega  na skojarzonym wytwarzaniu prądu i ciepła, to w żadnym wypadku nie można mówić o cieple odpadowym. Tym  bardziej że zwykle ciepła jest więcej niż prądu. Przy obecnych cenach gazu oraz prądu z sieci prąd z kogeneracji jest  znacznie tańszy niż ten sieciowy. Zwykle jednak cena ciepła z kogeneracji jest wyższa niż ciepła z kotła gazowego lub  sieci miejskiej. Problem polega jednak na prawidłowym doborze agregatu kogeneracyjnego zgodnie z potrzebami  przedsiębiorstwa.

Pan doradza firmom, które decydują się na taką inwestycję. Jakie podmioty najchętniej decydują się na kogenerację?

Trudno wskazać jakąś branżę, która w sposób szczególny jest zainteresowana kogeneracją. To jest kwestia świadomości inwestorów, a nie branży. Z tym zaś bywa różnie. Jest duże zainteresowanie kogeneracją w szpitalach,  chociaż tam często przeważa pogląd, że przecież „nie jesteśmy zakładem energetycznym od produkcji prądu”.  Najważniejsza jest jednak świadomość energetyczna przedsiębiorców. Jeśli przedsiębiorca lub jego pracownik  odpowiedzialni za energetykę nie mają pojęcia, jaki jest udział kosztu zużywanej energii w kosztach produkcji, to jak można przekonywać o konieczności oszczędzania na modernizacji systemu energetycznego?

To tylko fragment rozmowy. Całą przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE