Kiedy Polska wyprodukuje pierwszy m³ biometanu? Na pytania Macieja Kosińskiego z magazynbiomasa.pl odpowiada prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Jak ocenia Pan koniunkturę rynku biogazu w Polsce?
Nie było w historii Polski tak sprzyjających okoliczności do rozwoju rynku biogazowego, który już istnieje, i rynku biometanowego, który dopiero ma powstać. Działania Rosji doprowadziły do takiego zaburzenia na światowym rynku gazu ziemnego i takich wzrostów jego cen, że powstały bardzo dobre okoliczności, by rozwijać polski rynek biometanu.
Jak wynika z naszych wyliczeń jego potencjał to 7, 8 mld m³ biometanu. Ilość ta to w przybliżeniu taka wartość, jak import gazu ziemnego z Rosji zanim ta zakręciła kurek.
Co więcej biometan tak naprawdę już się produkuje. A to dlatego, że mamy w Polsce około 106 mln ton obornika. A każda jego pryzma jest naturalną biogazownią emitującą dwutlenek węgla, ale przede wszystkim metan, jak również podtlenek azotu.
Kiedy pierwsze ciężarówki z bioLNG lub kiedy pierwsze metry sześcienne biogazu wtłoczonego do sieci trafią na rynek?
Po raz pierwszy jesteśmy w stanie określić dokładną datę, kiedy najpóźniej wyprodukujemy ów metr sześcienny biometanu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz Uniwersytet Przyrodniczy rozpoczęli projekt „Innowacyjna biogazownia” – de facto biometanownia – który to, po wydaniu ponad 30 mln złotych, zakończy się uruchomieniem pierwszej polskiej biometanowni w grudniu 2023 roku.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
To właśnie ta pierwsza konkretna data. Oczywiście, biorąc pod uwagę, że są prowadzone różne działania inwestycyjne przez inne firmy mamy nadzieję, że nasza biometnownia nie będzie pierwszą polską biometanowanią, bo już wcześniej rozwiną się instalacje produkujące biometan. A raczej bioLNG niż gaz, bo jak wiemy bardzo trudno uzyskać warunki przyłączenia do sieci.
Być może branżowe wieści, że biometan w Polsce będzie produkowany jeszcze w tym roku okażą się prawdą. Przekonamy się podczas kolejnego Kongresu Biogazu.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE