PGNiG Obrót Detaliczny rozwija sieć tankowania paliw gazowych. Na razie oferowany jest jedynie gaz ziemny, jednak w dłuższej perspektywie spółka chce zapewnić swoim klientom bardziej zrównoważone paliwa. Docelowo na stacjach możliwe będzie tankowanie bioLNG i bioCNG.

Reklama

Nowe powstają, kolejne są w planach

Niedawno uruchomione zostały dwie nowe stacje LCNG, których operatorem jest PGNiG Obrót detaliczny. Jedna z nich zlokalizowana powstała w Zielonej Górze i działa od września br. Druga stanęła w Koszalinie i funkcjonuje od października br. To dopiero początek, ponieważ PGNiG Obrót Detaliczny zakłada budowę 4 kolejnych tego typu obiektów w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni. To oznacza, że w tym roku spółka będzie obsługiwać 40 stacji tankowania paliw gazowych na terenie Polski. Dla porównania – w 2022 r. było ich 17.


Czytaj też: W Stalowej Woli wyprodukują energię z odpadów


– PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie rozwija gazomobilność w Polsce. Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych, dlatego cieszymy się, że nowe stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze służą już lokalnym przedsiębiorcom oraz mieszkańcom – mówi Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Tankowanie bioLNG i bioCNG jako cel długofalowy

Obie nowowybudowane stacje – zielonogórska i koszalińska – zostały zaprojektowane z myślą o tym, by w dłuższej perspektywie przystosować je do bioLNG i bioCNG, a więc biometanu. Widać więc, że przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej dostrzegają konieczność przygotowania się na transformację energetyczną.


Czytaj też: Elektryki przegoniły spaliniaki. W UE zarejestrowano ich więcej niż aut na diesel


Motorem napędowym dla inwestycji spółki jest ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zobowiązała PGNiG Obrót Detaliczny do wybudowania 23 nowych stacji tankowania LNG/CNG na terenie Polski. Ponadto wzrost popularności tych paliw jest nieunikniony, co wynika z faktu, że pojazdy na sprężony lub skroplony gaz mogą poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu, co niedługo obejmie polskie miasta.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: freepik

Źródło: PGNiG

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE