Rok 2023 okazał się przełomowy dla branży motoryzacyjnej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych (ACEA) poinformowało, że w tym roku elektryki pobiły rekord pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów, przebijając przy tym wynik aut z silnikiem diesla.

Reklama

Dane ACEA

Jak podaje ACEA, w bieżącym roku od stycznia do października w Unii Europejskiej zarejestrowano 1,23 mln samochodów elektrycznych. W przypadku aut z silnikiem diesla było to 1,22 mln aut. Organizacja ocenia, że obecnie elektryki mają 14% udziału w europejskim rynku pojazdów.


Czytaj też: Ogrzewanie wodorem polskiego osiedla przyszłości


Nie tylko elektryki

Rynek motoryzacyjny w Unii Europejskiej od dłuższego czasu przeżywał zapaść, jednak od 15 miesięcy obserwuje się stopniową poprawę. W październiku br. zarejestrowano 855 484 nowych samochodów, co stanowi wzrost o 14,6% względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Statystyki dla aut elektrycznych także prezentują się obiecująco. W październiku odnotowano 36,3% wzrost r/r, co oznacza, że na europejskich ulicach w samym tym miesiącu pojawiło się 121 808 nowych samochodów zasilanych bateryjnie. Największą popularnością cieszą się one w Belgii, gdzie ich liczba zwiększyła się o 147,3% oraz w Danii, gdzie wzrost osiągnął poziom 100,7%.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Freepik

Źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE