Wraz z rozpoczęciem pracy nowego rządu, podjęto decyzję o powstaniu nowego resortu. Na jego lokalizację wybrano Śląsk. Ministerstwo Przemysłu zajmie się m.in. kwestiami związanymi z transformacją energetyczną.
Inauguracja nowego resortu
Uroczysta inauguracja działalności nowego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach odbyła się w piątek 1 marca 2024 r. w historycznym gmachu przy ul. Powstańców 30 z udziałem szefowej resortu Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki i ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
– Ministerstwo Przemysłu będzie zajmować się nie tylko górnikami czy hutnikami, jak się powszechnie sądzi, ale też surowcami energetycznymi, jak ropa naftowa i gaz, oraz polityką atomową państwa polskiego – zaznaczyła minister Marzena Czarnecka, podkreślając, że „główną inwestycją są ludzie”. – Jest tu w regionie mnóstwo osób zatrudnionych w przemyśle i mam w sercu cel, aby tym ludziom żyło się coraz lepiej – dodała.
Minister aktywów państwowych Borys Budka przypomniał, że decyzją premiera Donalda Tuska nowy resort przemysłu umiejscowiono na Śląsku, „żeby docenić region, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać, ale żeby również docenić i pokazać, że ciężka praca, kult pracy jest w sercu naszego rządu”.
– Jest to też nasz osobisty sukces jako mieszkańców województwa śląskiego, dlatego, że pokażemy wielki potencjał tego regionu: przemysłów kreatywnych, transformacji energetycznej, umiejętność ludzi do odnajdywania się w nowych obszarach. Pani profesor Czarnecka, związana od urodzenia ze Śląskiem, z tutejszym Uniwersytetem Ekonomicznym, jest przykładem, że ciężka praca może właśnie być wizytówką regionu – dodał Borys Budka.
Czytaj też: Hanna Śleszyńska zachęca do wymiany kopciuchów
Ministerstwo Przemysłu i jego ambicje
– To dopiero pierwszy krok. Wyzwania, które stoją przed Polską w nadchodzących latach, dotyczące transformacji energetycznej i całego przemysłu, ale również obronności i wzmacniania naszego potencjału to coś, co będzie miało miejsce także tutaj w województwie śląskim, więc jako poseł ze Śląska trzymam kciuki i jestem dumny, że dzisiaj część Ministerstwa Aktywów Państwowych zostaje przekazana prof. Marzenie Czarneckiej, bo w lepsze ręce z pewnością nie mogła trafić! – mówił minister aktywów państwowych.
Minister finansów Andrzej Domański podkreślił, że „Polska gospodarka potrzebuje silnego przemysłu”:
– Sercem polskiego przemysłu jest Śląsk. Tu jest infrastruktura i doświadczenie, ale przede wszystkim tutaj są ludzie, najlepsi fachowcy. Dlatego tak naturalną była jedna z naszych obietnic wyborczych, aby ministerstwo przemysłu znalazło się tu na Śląsku. Obietnica, którą dzisiaj realizujemy – powiedział minister Andrzej Domański.
Dodał, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie około 3 proc., ale ambicje rządu Donalda Tuska idą dalej, a dla szybszego wzrostu gospodarczego potrzebna są mądre, przemyślane decyzje dotyczące polskiego przemysłu.
– Bardzo cieszę się, że na czele tego resortu staje prof. Marzena Czarnecka, z którą pracowaliśmy, przygotowując program Koalicji Obywatelskiej w różnych obszarach dotyczących gospodarki, przemysłu i transformacji energetycznej. Jestem absolutnie przekonany, że doskonale poradzi sobie z zadaniem rozwoju polskiego przemysłu – ocenił minister finansów.
Zdjęcie i źródło: gov.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE