Szacuje się, że w naszym kraju potencjał substratów z produkcji zwierzęcej i przemysłu spożywczego wynosi nawet 4 mld m³ rocznie. Jak można go wykorzystać?

Reklama

Maciej Radziwiłł

Dyrektor ds. Rozwoju w Neo Bio Energy (Grupa NEG)

Jako lider na rynku biogazu tworzymy nowoczesne instalacje biogazowni, które w pełni wykorzystują potencjał substratów rolniczych i przemysłowych. Dzięki takim projektom, jak biogazownie w Kole, Piaskach czy Rzeczycach pokazujemy, jak efektywnie można przekształcać odpady organiczne z przemysłu rolno-spożywczego w zieloną energię. W kontekście programu promującego biometan stanowimy doskonały przykład na to, jak projekty oparte na substratach rolniczych mogą przyczynić się do rozwoju produkcji biometanu w Polsce.

Program „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu” to krok w dobrym kierunku. Jednak jego założenia wydają się nie wykorzystywać w pełni potencjału, jaki kryje się w sektorze rolno-spożywczym. Program koncentruje się na bioodpadach, takich jak odpady komunalne czy przemysłowe. Pomija przy tym sektor rolniczy, który posiada ogromne zasoby organicznych substratów, m.in. gnojowica czy pozostałości z przetwórstwa owocowo-warzywnego. Zasoby te mogą znacznie przyczynić się do zwiększenia produkcji biometanu w Polsce.


Kongres Biogazu – zarejestruj się!


Szacuje się, że w naszym kraju potencjał substratów z produkcji zwierzęcej i przemysłu spożywczego wynosi nawet 4 mld m³ rocznie. Wiele firm z branży rolno-spożywczej, z którymi współpracujmy i mamy stały kontakt, dostrzega potrzebę szybkiej dekarbonizacji. Dalsze ignorowanie ich potencjału może skutkować niewystarczającym wykorzystaniem środków dostępnych w programie. Alokowanie aż 4 mld zł przy planach budowy minimalnie 10 instalacji jest ryzykowne, szczególnie że w przeszłości podobne programy nie spełniały oczekiwań – tak jak w przypadku „Rozwoju kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Dlatego moim zdaniem, należy rozważyć uwzględnienie w programie sektora rolno-spożywczego, który jest gotowy do szybkiego wdrożenia biometanowych rozwiązań. Koncentracja na tym obszarze mogłaby przyspieszyć rozwój zielonej energii i przyczynić się do osiągnięcia ambitnych celów energetycznych kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE