Od 1 lipca 2026 r. na terenie całej Polski zacznie obowiązywać plan ogólny – obowiązkowy dokument planowania przestrzennego. Dotąd dobór lokalizacji był warunkowany przez studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jakie zmiany przyniesie dla inwestorów nowy rok? I co zrobić, aby już dziś znaleźć odpowiednie miejsce pod budowę biogazowni?

Reklama

Dobór odpowiedniej lokalizacji to kluczowa kwestia z punktu widzenia ekonomii i śladu węglowego biogazowni. Taka decyzja jest obwarowana także szeregiem norm prawnych.

Nieprzypadkowy dobór miejsca Istnieje kilka kluczowych elementów, które warunkują opłacalność budowy instalacji biogazowej na danym terenie:

  • potencjał substratowy,
  • możliwość uzyskania przyłącza energetycznego,
  • perspektywa zagospodarowania pofermentu,
  • szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych,
  • dostęp terenu do uzbrojenia – sieć gazowa, kanalizacja wodno-ściekowa, instalacja elektryczna,
  • wielkość działki (zwłaszcza przy planach rozbudowy),
  • określenie sytuacji prawnej danej działki,
  • odpowiednie drogi transportowe.

Oprócz tego ważne jest zwrócenie uwagi na zagospodarowanie ciepła. Początkowo należy odpowiedzieć na pytanie: czy w pobliżu są budynki ogrzewane ciepłociągiem? Alternatywą pozostaje zagospodarowanie ciepła w inny sposób, np. w suszarni drewna. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty inwestycji oraz określić, czy w okolicy znajdują się firmy poszukujące tego typu usług.

Przy doborze lokalizacji nie można pominąć także kwestii sąsiedztwa. To ten aspekt nastręcza najwięcej problemów. Często, gdy pojawiają się protesty, jednym z koronnych argumentów przeciwników inwestycji jest umiejscowienie instalacji w centrum wsi lub w odległości kilkuset metrów od najbliższych zabudowań. Z tego powodu niektórzy inwestorzy decydują się na zlokalizowanie bioelektrowni w dużej odległości od gospodarstw domowych. Jednak właśnie wtedy problemem staje się odbiór energii elektrycznej i ciepła z instalacji.

Cały artykuł przeczytasz w Akademii Inwestora Biogazowego:

Akademia Inwestora Biogazowego okładka

Akademia Inwestora Biogazowego

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Daria Lisiecka
Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE