Poważną przeszkodą mogącą ograniczyć budowę biogazowni są protesty społeczne wobec tego typu instalacji. Lokalne społeczności obawiają się przede wszystkim fetoru. Ta wizja przesłania im długą listę korzyści materialnych i środowiskowych.

Polecamy też: Jak zarabiać na biogazowni? Bezpośrednio i pośrednio!

Dobrze zaprojektowana i eksploatowana biogazownia nie powinna być bardziej uciążliwa dla otoczenia niż przeciętna, niewielka fabryka czy gospodarstwo rolne. Jednocześnie tam, gdzie dochodzi do sprzeciwu, protestujący nie biorą pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą powstanie biogazowni np.:

Reklama
  • zwiększone wpływy do gminnego budżetu,
  • nowe miejsca pracy,
  • dostęp do doskonałej jakości nawozu organicznego,
  • możliwości rozbudowy sieci gazowej i cieplnej,
  • lub poprawienie stabilności lokalnej sieci energetycznej.

Czasem opór mieszkańców jest tak silny, że albo inwestor zniechęcony nim rezygnuje, albo stronę protestujących biorą władze lokalne i wydają decyzje uniemożliwiające rozpoczęcie budowy.

Sprawdź również: Biogazownia rolnicza – od czego zacząć?

Należy mieć na uwadze, że kolejne tego typu inwestycje mogą mieć podobne problemy. Protesty wynikają przede wszystkim z obawy ludzi przed zmianą lub nową inwestycją, która wzbudza wątpliwości co do bezpieczeństwa i komfortu ich życia. Dodatkowo brak jest obecnie wiarygodnych i ogólnodostępnych źródeł informacji nt. biogazowni.

W Niemczech biogazownie są uznane za instalacje proekologiczne, niezbędne dla zrównoważonego funkcjonowania społeczności (zagospodarowanie odpadów), posiadają status instalacji dezodoryzacyjnych. Ten przykład pokazuje, że odpowiednia komunikacja i informacja, która wyjaśni wszystkie wątpliwości i obawy, może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia przyszłej inwestycji. W Polsce jest coraz więcej instalacji biogazowych, które funkcjonują prawidłowo   mogą być świetnym przykładem na zobrazowanie, jak będzie wyglądać i funkcjonować przyszła inwestycja.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Kamil Kozłowski, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu Sp. z o.o.
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE