Łotewska firma Balticovo uruchomiła biometanowinę, która ma wytwarzać 100 GWh energii rocznie. To więcej niż region Bauska, w którym zlokalizowany jest zakład, zużywa w ciągu roku. Podczas uroczystości otwarcia biometanowni podziękowano kurom… Nie bez powodu.

Reklama

Biometanownia BOVO GAS

BOVO GAS to zakład uruchomiony w zeszłym miesiącu przez łotewską spółkę Balticovo, która za pośrednictwem tego projektu chce, jak zapewnia jej prezes, wdrażać zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i wspierać kraj w dążeniu do niezależności energetycznej. Podczas uroczystości otwarcia biometanowni podziękowano kurom…

– Technologia szybko się rozwija – gdyby ktoś powiedział mi 10 lat temu, że 3,5 miliona kur zadba o niezależność energetyczną kraju, trudno byłoby w to uwierzyć. Ale taka jest dzisiejsza rzeczywistość – mówił minister klimatu i energii Kaspars Melnis. 

Inwestor jest największym w Europie Północnej producentem jaj i posiada ponad trzy miliony kur, które na potrzeby produkcji biometanu dostarczają około 80 000 ton obornika, stanowiącego główny substrat do wywarzania zielonego gazu. Balticovo wykorzystuje więc produkty uboczne ze swojej głównej działaności jako surowiec do produkcji biometanu i tym samym działa zgodnie z ideą GOZ.
Wytworzony w procesie fermentacji beztlenowej biogaz trafia do nowo otwartego zakładu BOVO GAS, gdzie jest oczyszczany do biometanu.

Uruchomiona w lipcu biometanownia BOVO GAS została zaprojektowana i wybudowana przez łotewskie przesiębiorstwo JSC Siltumelektroprojekts. To unikatowy projekt, ponieważ zakłada on pierwszą na Łotwie współpracę z łotewskim operatorem przesyłu i magazynowania gazu ziemnego, AS Conexus Baltic Grid oraz operatorem systemu dystrybucji gazu ziemnego, GASO, w celu wprowadzenia biometanu produkowanego przez BOVO GAS do sieci gazowej. To szczególnie istotny krok dla rozwoju przemysłu biogazowego i biometanowego na Łotwie.

Według informacji podanych przez inwestora biometanownia BOVO GAS będzie w stanie wyprodukować i wprowadzić do gazociągu rocznie więcej biometanu, niż potrzebują wszystkie gospodarstwa domowe w regionie Bauska, gdzie znajduje się zakład.


Kongres Biogazu – zarejestruj się już dziś!


Od biogazu do biometanu

Do momentu uruchomienia biometanowni firma Balticovo produkowała biogaz, z którego wytwarzano energię i ciepło. Energia elektryczna wykorzystywana jest na użytek własny, jak również sprzedawana na giełdzie. Ogrzewanie wykorzystywane jest do procesów technologicznych w produkcji biogazu i wysokiej jakości granulowanych nawozów organicznych. Jak wyjaśniał prezes spółki, Vladimirs Mhitaryans, decyzja o wytwarzaniu biometanu była naturalną konsekwencją prowadzonych przez spółkę działań, mających na celu zrównoważony rozwój i wdrażanie koncepcji GOZ.

Spółka planuje wygenerować do 100 GWh energii rocznie, zapewniał prezes Balticovo. Już teraz, od wiosennego rozruchu instalacji, w zakładzie BOVO GAS wyprodukowano i wprowadzono do całej sieci 1 217 000 m³ biometanu.

Zakład BOVO GAS planuje rozwijać i wdrażać najnowsze technologie w zakresie produkcji biometanu, a także kontynuować poszukiwania przyjaznych alternatyw energetycznych na Łotwie.

Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!

Balticovo

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE