Izba Gospodarcza Biogazu i Biometanu ma stać się ważną częścią kształtowania otoczenia prawnego i gospodarczego dla branży. Jej powstanie wymaga skonsolidowania 100 podmiotów gospodarczych, które chcą działać na rzecz rozwoju biogazu i biometanu w Polsce. Takie zrzeszenie otwiera szerzej drzwi do budowania rynku i ułatwia wybrzmienie głosu branży w relacjach z rządem.

Reklama

– Każda branża, która działa w pewnej skali, a biogaz i biometan już tę skalę osiągają, powinna mieć swoją reprezentację. Prawnie to izba gospodarcza jest jedyną formą zrzeszającą przedsiębiorców. W związku z tym w mojej ocenie, a także biorąc pod uwagę to, co zobaczyłem podczas tych spotkań, nadszedł moment, gdy musi powstać organizacja zrzeszająca podmioty działające w tej branży, dla których Izba będzie głosem, reprezentując branżę w relacjach z politykami, z innymi organizacjami – powiedział Artur Nizioł, przewodniczący rady nadzorczej UNISERV S.A. oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego IGBB podczas 7. Kongresu Biometanu w Poznaniu.

Dlaczego izba gospodarcza?

Izba gospodarcza pod wieloma względami jest organem o silniejszym oddziaływaniu na sytuację branży na tle innych podmiotów zrzeszających przedstawicieli danego sektora.

  • To dedykowana przedsiębiorcom forma zrzeszania się. Gwarantuje wysoką skuteczność w reprezentowaniu interesów gospodarczych, zapewnienia stabilne źródła finansowania, profesjonalizację działalności oraz ma wpływ na otoczenie gospodarcze.
  • Ma formalną i zorganizowaną strukturę, co umożliwia efektywne zarządzanie i realizację projektów na dużą skalę. Stowarzyszenia mogą być mniej formalne, co czasami przekłada się na mniejszą efektywność operacyjną.
  • Tego typu zrzeszenia są rozpoznawalne i utożsamiane z profesjonalnym i skutecznym działaniem przez podmioty gospodarcze, co przekłada się na społeczne zaufanie do takiej formy organizacji samorządu gospodarczego i ich członków.
  • Jest ukierunkowana na reprezentowanie oraz ochronę interesów przedsiębiorców i firm działających w określonym sektorze lub regionie. Ma zdolność do lobbingu i wpływania na decyzje polityczne oraz regulacje gospodarcze.
  • Pełni kluczową rolę w rozwoju lokalnej gospodarki poprzez organizowanie targów, misji gospodarczych oraz współpracę z lokalnymi władzami. Może również pełnić funkcję mediatora między biznesem a administracją publiczną.
  • Zapewnia m.in. wsparcie w zakresie prowadzenia biznesu czy też możliwość nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami zrzeszonymi w Izbie. To również platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń podmiotów branżowych.

Czytaj też: Gdzie inwestować w biometan w Polsce? Jest szczegółowa mapa!


Izba Gospodarcza Biogazu i Biometanu

W skład komitetu organizacyjnego wchodzą:

  • Artur Nizioł – Przewodniczący Rady Nadzorczej UNISERV S.A. – Przewodniczący Komitetu
  • Marcin Białek – Prezes Zarządu BIOGAS SYSTEM S.A. – Członek Komitetu
  • Maciej Kosiński – Wspólnik BIOMASS MEDIA GROUP – Członek Komitetu
  • Jacek Dach – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań – Członek Komitetu

Powstanie IGBB jest warunkowane zdeklarowaniem się 100 podmiotów do wzięcia udziału w tworzeniu tej instytucji. Przedsiębiorcy chętni do wsparcia tej inicjatywy mogą kierować swoje zapytania na adres: KONTAKT@IGBB.ORG oraz pod nr telefonu: +48 735 259 944

więcej informacji dostępne jest na stronie: igbb.org

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE