Irlandia ma potencjał, aby stać się głównym graczem w produkcji biometanu. Tamtejszy rząd planuje wybudowanie w kraju 130 biometanowni  do 2030 r., które do 2050 r. wyprodukują 9,5 TWh.

Reklama

130 biometanowni do 2030 roku

Jak podaje Independent.ie, członkowie irlandzkiej organizacji na rzecz biometanu Renewable Gas Forum Ireland (RGFI) informują, że mają ambicje osiągnięcia 2,5 TWh biometanu do 2030 r. i 9,5 TWh do 2050 r.
Plany zakładają budowę 130 elektrowni biometanowych na obszarach wiejskich Irlandii do 2030 r. i uzyskanie 9,5 TWh biometanu do 2050 r. Przy okazji wdrażania projektu ma powstać około 3000 miejsc pracy przy zaangażowaniu kapitałowym w wysokości 1 mld euro (przy 2,5 TWh).

Krajowa produkcja biometanu

Rząd Irlandii wyznaczył cel krajowej produkcji biometanu na poziomie 5,7 TWh do 2030 r. Ta ilość wymaga zbudowania 130 biometanowni na dużą skalę w ciągu ośmiu lat.

Branża biometanowa jest zdania że Irlandia ma potencjał, aby stać się głównym graczem w produkcji biometanu, wykorzystując surowiec z gospodarstw rolnych, a także dedykowane zakłady zasilane odpadami.
Szacuje się również, że biometan może odegrać rolę w zapewnieniu dostaw gazu ze źródeł odnawialnych m.in. dla przemysłu spożywczego oraz sektora transportowego.


Zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu 


Fundusz biometanowy

W zeszłym tygodniu minister środowiska, klimatu i transportu Eamon Ryan ogłosił program zobowiązań w zakresie energii odnawialnej. Program ma zostać wdrożony do 2024 r. RGFI ocenia inicjatywę, jako najlepszy sposób na rozwój inwestycji przemysłowych i zapewnienie stabilnego i sprawiedliwego sposobu na wypełnienie luki w finansowaniu.
Irlandzki Fundusz Inwestycji Strategicznych wprowadza specjalny fundusz biometanowy w wysokości 200 mln euro, a RGFI złożyło wniosek do rządu o finansowanie kapitałowe w wysokości 100 mln euro do 2025 r. – niezbędne do rozwoju pierwszych elektrowni biometanowych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: Independent

źródło: Bioenergy Insight; independent.ie
zdjęcie: farmersjournal.ie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE