Dobra współpraca z władzami samorządowymi i społecznością lokalną jest kluczowa przy realizacji i eksploatacji inwestycji biogazowej, ponieważ instalacja staje się elementem lokalnej gospodarki odbierając od miejscowych rolników i przedsiębiorców organiczne odpady oraz dostarczając energię i masę pofermentacyjną wykorzystywaną jako nawóz w gospodarstwach rolnych.

Reklama

Pisze Beata Wiszniewska, Polska Grupa Biogazowa TotalEnergies

Funkcjonując na tym samym obszarze zawsze staramy się zachować dobrosąsiedzkie stosunki. Tak się dzieje np. we Francji, w biometanowni TotalEnergies BioPommeria, gdzie lokalna społeczność może odwiedzić zakład i przyjrzeć się procesom produkcyjnym. Przyjeżdżają też uczniowie szkół rolniczych czy władze innych regionów, w których planowane są podobne inwestycje. Transparentność pozwala na budowanie zaufania wśród osób, które mają wątpliwości związane z działaniem biometanowni, choć francuskie społeczeństwo i tak jest przychylne tego rodzaju instalacjom.

Podobnymi zasadami kierujemy się w Polsce: biogazownie PGB są otwarte dla okolicznych mieszkańców, dokładamy starań, aby oddziaływanie na środowisko oraz uciążliwości związane z emisją odorów czy transportem były minimalne. Nasze starania doceniają lokalni włodarze. Podczas Kongresu Perły Samorządu 2024 wójt gminy Kocierzew Agnieszka Wojda podkreślała, że działająca tam biogazownia PGB przynosi korzyści nie tylko samorządowi w postaci podatków, lecz także mieszkańcom, a szczególnie rolnikom, dając możliwość nie tylko oddania do niej swoich odpadów, lecz także pozyskiwania z niej pofermentu stosowanego jako nawóz.

Z punktu widzenia inwestora można stwierdzić, że wsłuchanie się w głos lokalnej społeczności może także znacząco usprawnić procedury pozyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych i tym samym przyspieszyć proces inwestycyjny. Dobra komunikacja i dbałość o minimalizowanie uciążliwości dla mieszkańców, jakkolwiek wymagają dodatkowych wysiłków i systematycznej pracy, sprawiają, że nasza obecność w gminie jest akceptowana, a nawet pożądana.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Akademię Inwestycji Biometanowej:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE