Technologia zastosowana w przedsięwzięciu NCBR „Innowacyjna biogazownia”, wspartym przez Fundusze Europejskie, ma szansę odmienić polski rynek biogazu i biometanu. Parametry projektu będą bowiem punktem odniesienia dla całej branży.

Reklama

Innowacyjna biogazownia

Wiele osób słyszało już o prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedsięwzięciu „Innowacyjna biogazownia”, realizowanym dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Od podjęcia pierwszych prac – zebrania danych, wewnętrznych analiz, krystalizowania konstrukcji projektu, a także rozmów z praktykami działającymi na tym skomplikowanym rynku, upłynęło przeszło półtora roku. Jednak cel i założenia przedsięwzięcia, a także innowacyjny sposób jego realizacji cały czas budzą zainteresowanie.

Skąd pomysł na przedsięwzięcie?

Warto przy okazji wspomnieć, jak doszło do tego, że przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” uskuteczniono. Jako instytucja o ogromnym doświadczeniu eksperckim, NCBR jest w stanie zdefiniować problemy, potrzeby gospodarcze i społeczne oraz zaangażować do ich rozwiązania na drodze aktywności badawczo-rozwojowej inne podmioty.

Jest to możliwe również w sytuacji, kiedy na rynku nie ma jeszcze odpowiednich technologii, by sprostać danemu wyzwaniu i trzeba je dopiero opracować. W takim szczególnym przypadku sprawdza się realizacja przedsięwzięcia w trybie zamówienia przedkomercyjnego, którego docelowym efektem jest zdefiniowana, niedostępna na rynku technologia, która ma rozwiązać konkretny, zdefiniowany problem.

W warunkach polskich Centrum jest pionierem tego rozwiązania, jednak na świecie funkcjonują jednostki, które w podobnych trybach działają od lat. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, bardziej znana jako DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która co roku na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej i wspierania innowacji rozdysponowuje budżet na poziomie 3 miliardów dolarów.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Spotkanie delegacji NCBR z przedstawicielami Agencji w 2019 roku pozwoliło na zdobycie praktycznej wiedzy, która znalazła swoje odzwierciedlenie w sposobie podejścia do tworzenia nowatorskich na rynku polskim procedur finansowania innowacji oraz ich ostatecznym kształcie, w tym również  procedur zastosowanych w „Innowacyjnej biogazowni”.

Technologia bezodorowa i samowystarczalna

Głównym celem przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” jest opracowanie i demonstracja innowacyjnej technologii bezodorowej, samowystarczalnej energetycznie biogazowni, charakteryzującej się efektywnym przetwarzaniem zróżnicowanych substratów na biogaz rolniczy, a następnie uszlachetnianiem go do biometanu.

Emisja odorów to pięta achillesowa inwestycji biogazowych w Polsce i jeden z najczęściej przywoływanych argumentów przeciwko ich budowie. Niestety, zbyt łatwo dotrzeć do historii biogazowni, których inwestorzy, projektanci lub operatorzy przywiązywali zbyt małą wagę do tego zagadnienia, co w wielu przypadkach zakończyło anulowaniem inwestycji lub zamknięciem instalacji.

Technologia zamówiona przez NCBR ma być pozbawiona tej wady, co powinno ułatwić rozmowy z okolicznymi sąsiadami terenów inwestycji i pozytywnie wpłynąć na społeczny odbiór tego rodzaju instalacji. Samowystarczalność energetyczna innowacyjnej biogazowni ma zapewnić ciągłość pracy instalacji nawet w warunkach dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej.

To tylko fragment tekstu. Cały znajdziesz w raporcie poniżej:

RAPORT BIOGAZ W POLSCE 2022 – POBIERZ ZA DARMO!

2022 Raport Biogaz w Polsce

Pobierz raport za darmo

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].


Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Paweł Sulima, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE