Indyjski stan Haryana zachęca do rozwoju inwestycji związanych z biomasą i biogazem. W ten sposób chce zapobiegać wypalaniu ściernisk ryżowych.

Reklama

Inwestycje w biomasę i biogazownie

Nowa polityka rządu zmierza do stworzenia sprzyjających warunków dla prywatnych inwestycji w projekty związane z biomasą i biogazowniami, a także zakładami przetwarzania odpadów, cegielniami, materiałami na opakowania czy biopaliwami. Ma to na celu racjonalne wykorzystanie ściernisk.

Stan Haryana podjął godne pochwały kroki w celu zmniejszenia liczby przypadków wypalania słomy ryżowej – powiedział Manohar Lal Khattar, premier indyjskiego stanu Haryana, przemawiając na warsztatach dotyczących zarządzania ścierniskiem ryżowym.

Jedną z inicjatyw jest wybudowanie biogazowni w Panipat, w której będzie zużywane 200 000 ton słomy ryżowej. Takich inwestycji ma być coraz więcej.


Czytaj również: Indie inwestują w czystą energię


Korzyści dla rolników

Khattar podkreślił, że rząd poprzez swój ambitny program promuje dywersyfikację upraw. Przyczyni się to do znacznego oszczędzania wody i przyniesie wiele korzyści rolnikom.

Wdrożono obostrzenia obejmujące zarządzanie resztkami pożniwnymi in situ (czyli w środowisku naturalnym) oraz ex situ (czyli poza środowiskiem naturalnym). Rozpoczęto też działania informacyjne i edukacyjne.

Przypadki wypalania słomy w regionie spadły już o 40%. W dużej mierze jest to zasługa premii motywacyjnej w wysokości 2500 rupii indyjskich za tonę ścierniska, o którą mogą ubiegać się rolnicy. Rząd stanowy dąży do tego, aby wypalanie ściernisk zmniejszyć o ponad 50%.

Premier zapewniał, że dzięki podejmowanym przez rząd przedsięwzięciom dochody rolników wzrosną. Za wytwarzanie bel słomy będzie można otrzymać dotacje na sprzęt do gospodarowania resztkami pożniwnymi.

– Rolnicy powinni wspierać rząd stanowy w tej szlachetnej sprawie i nie spalać słomy ryżowej. Przyczyni się to znacznie do ochrony środowiska – dodał.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: The Statesman, Bioenergy Insight

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE