W Laponii, znanej wszystkim dzieciom jako region, gdzie mieści się siedziba Świętego Mikołaja, Gasum, wiodący producent biogazu w krajach skandynawskich otworzył właśnie nową stację bioLNG. Znajduje się w miejscowości Keminmaa i jest najbardziej wysuniętą na północ stacją skroplonego biogazu w Europie.
Stacja bioLNG w Laponii
Stacja w fińskim Keminmaa obsługuje ciężki transport i samochody osobowe. Umożliwia tankowanie za pomocą skroplonego i sprężonego biogazu.
„Stacja jest dobrze przygotowana do obsługi ruchu w Finlandii zmierzającego do Rovaniemi i Tornio i dalej w kierunku Szwecji. Celem Gasum na najbliższą przyszłość jest poprawa dostępności biogazu w północnej Finlandii. Popyt stale rośnie, a my otrzymaliśmy wiele próśb o nowe stacje w Laponii. Miejmy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe projekty w regionie” – mówi przedstawiciel Gasum, Juho Kurra.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
BioLNG coraz bardziej popularne
Rozbudowa sieci stacji umożliwiających tankowanie bioLNG i bioCNG w północnej Finlandii popularyzuje transport z wykorzystaniem niskoemisyjnego biogazu wśród lokalnych przedsiębiorców.
Pojawienie się stacji paliwowej Gasum w fińskiej Laponii przekonało firmę Pohjaset działającą w rejonie Kemi-Tornio do nabycia pierwszej ciężarówki zasilanej skroplonym biogazem. Auto wyjedzie na drogi na początku 2024 roku.
Grupa Pohjaset promuje zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym, co znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu paliwami niskoemisyjnymi i redukcją emisji. Z uwagi na rozbudowę sieci stacji Gasum, firma planuje powiększyć swoją flotę o większą ilość pojazdów zasilanych bioLNG.
„Otwarcie stacji paliwowej Keminmaa oznacza, że możemy korzystać z biogazu i oferować naszym klientom transport niskoemisyjny, ponieważ teraz, będziemy mogli pracować na biogazie w prawie całym naszym obszarze operacyjnym” – mówił Petri Pohjanen, kierownik ds. usług logistycznych z Grupy Pohjanen.
Niskoemisyjna alternatywa dla konwencjonalnego paliwa
Skroplony lub sprężony biogaz jest niskoemisyjną alternatywą dla konwencjonalnego paliwa. Ponadto bioLNG i bioCNG są wysoce opłacalnym paliwem dla firm transportowych o dużej ładowności.
Gasum, jako wiodący producent biogazu i przetwórca biodegradowalnych frakcji odpadów w krajach skandynawskich, dostarcza czystą energię na potrzeby transportu drogowego i morskiego. Już teraz biogaz stanowi prawie 100 procent gazu sprzedawanego przez koncern na cele transportowe dla wszystkich segmentów pojazdów. Strategicznym celem skandynawskiego lidera branży energetycznej jest wprowadzenie na rynek rocznie 7 TWh gazu odnawialnego do 2027 roku. Oznaczałaby to dla klientów Gasum oszczędność 1,8 miliona ton emisji dwutlenku węgla w skali roku.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: gasum.com; gaz-mobilite.fr
zdjęcie: gasum.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE