Projekt HySpirits otrzymał dofinansowanie w wysokości 148 600 funtów od Departamentu Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Pieniądze mają pomóc przeprowadzić studium wykonalności wykorzystania wodoru jako paliwa do dekarbonizacji procesu destylacji.
Projekt ma na celu zbadanie rozwoju systemu podgrzewaczy płynów termicznych do pracy z wodorem jako paliwem do spalania w procesie destylacji. System ten wyeliminuje potrzebę stosowania do procesu paliw kopalnych, takich jak nafta i gaz płynny.
Badanie HySpirits w Orkney
Badanie HySpirits przeprowadzą w destylarni w Orkney. Finansowanie zostało przyznane po udanej rywalizacji w konkursie wymiany paliw przemysłowych.
– Wykorzystanie mocy wodoru może pomóc w zmniejszeniu emisji, tworzeniu miejsc pracy oraz uczynić procesy przemysłowe czystszymi i bardziej ekologicznymi. Przyniesie to korzyści całej gospodarce, gdy dążymy do zera netto do 2050 roku – powiedział Lord Duncan, minister ds. Zmian klimatu.
Wodór został zidentyfikowany jako paliwo alternatywne w energochłonnych procesach przemysłowych. Chodzi o gorzelnie. Co jeśli technologia i uzasadnienie biznesowe wyszczególnione w studium wykonalności okażą się realne? The Orkney Distillery może stać się pierwszą na świecie destylarnią napędzaną wodorem.
Inne wiadomości branżowe ze świata. Kliknij i sprawdź!
Ponadto oczekuje się, że wyniki tego badania zostaną powtórzone w całym sektorze z dodatkową korzyścią, że technologia zostanie zaprojektowana w celu modernizacji w istniejącej infrastrukturze.
– Patrząc na przyszły rozwój destylarni Orkney i naszej oferty produktów, musimy wprowadzać innowacje, aby prowadzić niskoemisyjny, energooszczędny proces produkcji spirytusu. Ta współpraca jest niezwykle ekscytująca i jest pierwszą na świecie w branży – powiedział Stephen Kemp, dyrektor Orkney Distilling.
Profesor John Currie, dyrektor Scottish Energy Centre na Edinburgh Napier University, powiedział:
Wymiana paliw przemysłowych w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla stanowi poważne wyzwanie, szczególnie w sektorze żywności i napojów. W ramach tego projektu nawiązano partnerstwo, które umożliwiło opracowanie i eksploatację łatwej do zastosowania technologii wodorowej, która może wywrzeć znaczący wpływ na przemysł przetwórczy w celu osiągnięcia naszych globalnych celów.