OZE pełni ważną funkcję w realizowaniu strategii ESG. Model biznesowy proponowany przez Reo.pl gwarantuje wykorzystanie przez przedsiębiorstwo zrzeszone w Grupie całego potencjału Zielonej Energii.
Grupy biznesowe Reo.pl to innowacyjny model biznesowy na polskim rynku, który usprawnia działanie i rozwój przedsiębiorstw inwestujących w zieloną energię oraz tych, którzy chcą czerpać z niej maksymalne korzyści. Grupy umożliwiają połączenie zasobów wytwórczo-odbiorczych w różnych lokalizacjach dla jednego podmiotu. W jaki sposób działają i co zmieniają Grupy biznesowe na rynku energii odnawialnej?
Czytaj też: Biogazownie w Polsce – rolnicze i komunalne na jednej mapie!
Jak działa Reo.pl?
Współpraca w modelu Grupy biznesowej zakłada sprzedaż wytworzonej przez Wytwórcę OZE (lub wytwórców) energii elektrycznej w ramach utworzonej Grupy. Reo.pl – spółka specjalizująca się w obrocie energią elektryczną pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł energii pozostaje stroną kontraktu, która odpowiedzialna jest za jego całościową obsługę, w tym w szczególności za bilansowanie handlowe i rozliczenia. W praktyce działalność Grupy Biznesowej opiera się na unikalnej formule rozliczeniowej, gdzie cena za energię elektryczną wyprodukowaną przez wytwórcę zielonej energii i podmiot ją konsumujący, jest ustalana wewnątrz Grupy. Na to rozwiązanie jako pierwsze w 2023 roku zdecydowały się Farma Wiatrowa Południe Sp. z o.o. oraz wchodzące w skład grupy Uzdrowiska Polskie: Uzdrowisko Nałęczów S.A., Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A., Uzdrowisko Iwonicz S.A., Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A. W ramach Grupy bilansowane jest ponad 15 GWh energii rocznie.
– Grupy biznesowe Reo.pl to model, który wychodzi naprzeciw bieżącym potrzebom przedsiębiorców – mówi Grzegorz Tomasik, wiceprezes zarządu Reo.pl. W ramach obowiązujących przepisów, warunki handlowe w Grupie biznesowej są bezpośrednio ustalane między stronami. Biznesowe funkcjonowanie w Grupie daje również bezpieczeństwo ekonomiczne związane z przewidywalnością kosztów i przychodów w średnim i długim okresie oraz ograniczenie kosztów bilansowania – odbiór nadwyżek i pokrycie niedoborów zielonej energii w ramach Członków Grupy – podkreśla Grzegorz Tomasik.
Korzyści płynące z wejścia do struktur Grupy biznesowej
Po stronie Reo.pl pozostają: pełna obsługa, rozliczenia uczestników grup, fakturowanie, a także prognozowanie zapotrzebowania i wytwarzania energii dzięki innowacyjnym systemom informatycznym oraz bieżące wsparcie i dokumentowanie realizacji założeń zrównoważonego rozwoju ESG.
Obecnie już wiele firm jest świadomych faktu, że po raz pierwszy w historii kwestie środowiskowe, społeczne, czy związane z ładem korporacyjnym mogą okazać się tak samo istotne jak tradycyjne kryteria ekonomiczne. Podmioty, które w swojej działalności nie wezmą pod uwagę kwestii zrównoważonego rozwoju, w perspektywie najbliższych kilku lat stracą na konkurencyjności.
Czytaj też: Ekonomiczne aspekty stosowania biomasy w energetyce
Znaczenie ESG dla przedsiębiorstwa
Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych obszarów ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) w aktualnych strategiach biznesowych przedsiębiorstw operujących w każdej branży.
– Wiele z nich wprowadza zapisy o zobowiązaniach proekologicznych, w tym ograniczeniu zużycia energii i zmianie źródła jej pochodzenia na odnawialne. Co więcej, uwzględnianie czynników ESG w jakimkolwiek biznesie w niedalekiej przyszłości stanie się standardem rynkowym z uwagi na nowe oczekiwania klientów, a więc względy reputacyjne – podkreśla Tomasz Morawski, Członek Zarządu Reo.pl.
Dla wielu firm i instytucji to najwyższy czas, by zacząć dostosowywać się do regulacji prawnych wprowadzanych przez Unię Europejską na mocy porozumień i wspólnych strategii, jakimi są choćby przyjęty w 2019 roku Europejski Zielony Ład czyli unijna strategia wzrostu, która ma przekształcić Europę w neutralną klimatycznie, czy Długoterminowa strategia do roku 2050, przyjęta w 2018 roku, zgodnie z którą Unia Europejska chce stać się pierwszym obszarem neutralnym dla klimatu do 2050 roku.
– Uczestnictwo w tak nowatorskich przedsięwzięciach, jakim jest Grupa Biznesowa, w ramach której można wytworzyć zieloną energię i nabyć ją w przystępnej, wewnętrznie regulowanej cenie jest pierwszym, ważnym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi – mówi Grzegorz Tomasik z Reo.pl.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: Reo.pl