Green Genius, międzynarodowy deweloper odnawialnych źródeł energii, uruchomił swoją pierwszą biogazownię w Polsce. Zakład będzie wykorzystywać lokalne produkty rolne oraz odpady przemysłu spożywczego do produkcji prądu.

Reklama

Biogazownia w Turowcu

Biogazownia znajduje się w Turowcu w gminie Wojsławice, a jej moc to blisko 1 MW. Zakład będzie produkować rocznie 8 200 MWh prądu. To tyle, ile w ciągu roku zużywa ponad 4000 gospodarstw domowych. Pozwoli to na uniknięcie emisji 87 000 ton CO2.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że nasza pierwsza biogazownia w Polsce powstała właśnie tutaj. Otwartość władz gminy oraz lokalnej społeczności i ich chęć współpracy z nami, a także dostępność substratu w regionie sprawiły, że Turowiec okazał się doskonałym miejscem na realizację inwestycji – powiedział Rusłan Sklepowicz, CEO w Green Genius, podczas oficjalnej inauguracji biogazowni.

– Cieszymy się, że biogazownia powstała w Turowcu. Łączymy nowoczesność z bogatą tradycją rolniczą tego regionu, a zarazem wspieramy prośrodowiskowe rozwiązania. Mam nadzieję, że zakończona budowa to kolejny etap dobrej współpracy z Green Genius i impuls do dalszego rozwoju naszej gminy – stwierdził Henryk Gołębiowski wójt gminy Wojsławice.

Biogazownia w Turowcu potrzebuje około 50 000 ton substratu rocznie. Wykorzystuje głównie kiszonkę z kukurydzy czy resztki z produkcji przemysłu spożywczego, jak wysłodki buraczane, plewę i wywar pogorzelniany.

Budowa obiektu została sfinansowana przez Bank Pekao SA.

–  Jako bank finansujący „zielone inwestycje” cieszymy się, że mogliśmy mieć swój udział w powstaniu biogazowni w Turowcu. Jest to już kolejny projekt OZE banku na mapie Polski i wierzymy, że będzie miał on pozytywny wpływ na rozwój gminy i życie lokalnej społeczności. Transformacja energetyczna w Polsce jest możliwa m.in. dzięki instalacjom, których praca jest niezależna od czynników pogodowych, a tak jest właśnie w przypadku finansowanej biogazowni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia we współpracy z Green Genius, deklarujemy nasze wsparcie przy kolejnych zielonych inwestycjach – tłumaczył Mariusz Matejuk z Biura Finansowania Projektów Inwestycyjnych w Banku Pekao S.A., odpowiedzialny w banku za transakcję finansowania biogazowni w Turowcu.


Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu


Rozwój projektów biometanowych

–  W Polsce rozwijamy kolejne projekty, ale już biometanowe. Kiedy wbijaliśmy w Turowcu pierwszą łopatę, to wszyscy skupiali się na celach klimatycznych i związanych z tym wyzwaniach. Po agresji Rosji na Ukrainę dołączyła do tego kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz zapewnienia stabilnego źródła gazu – podkreślił Sklepowicz.

Przedstawiciel Green Genius przywołał wyniki raportu przygotowanego przez European Biogas Association. Z opracowania wynika, że Unia Europejska jest w stanie do 2050 roku zastąpić obecny import gazu ziemnego z Rosji, wykorzystując wyłącznie swój potencjał biometanowy.

Polska wraz z Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią należy do pięciu krajów z największym potencjałem. W 2030 roku w naszym kraju można by produkować ponad 3 mld m3 rocznie. Eksperci z EBA szacują, że potencjał do 2050 roku wzrośnie do poziomu blisko 9 mld m3.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: komunikat prasowy Green Genius

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE