Od sierpnia 2022 UE, w ramach unijnego programu Horyzont Europa, realizuje projekt GreenMeUp. Jego celem jest wypracowanie zasad optymalnego rozwoju biometanu z aktywnym udziałem różnych stron zainteresowanych rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz już zaangażowanych w ten rozwój. Ze strony polskiej partnerem projektu jest Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR).

Reklama

Projekt potrwa do 31 lipca 2025 r. W tym okresie PIGEOR planuje zorganizować serię spotkań, podczas których istotni interesariusze rynku biometanu w Polsce będą mieli okazję omówić perspektywy i bariery jego rozwoju w naszym kraju. Wyniki spotkań wraz z analizami ekspertów polskich i zagranicznych, będą podstawą do wypracowania propozycji rozwiązań mających na celu ułatwienie wprowadzania biometanu w Polsce.

Projekt realizuje zespół 14 partnerów z 10 krajów europejskich, w których gronie znalazły się MŚP, organizacje badawcze i stowarzyszenia biogazowe zaangażowane w rozwój branży biometanowej. Partnerzy, wspólnie z interesariuszami z poszczególnych krajów, wspólnie opracowują rekomendacje dla tych państw, w których biometan rozwija się najwolniej, jak Polska. Dzięki wymianie doświadczeń z krajami bardziej zaawansowanymi, chcemy znaleźć takie rozwiązania, które będą akceptowalne politycznie i nie będą budziły sprzeciwu społecznego. Aby to osiągnąć włączamy w prace przedstawicieli różnych grup interesów, którzy pomogą ocenić propozycje z różnych punktów widzenia.

Obecnie projekt jest w fazie przygotowania, koledzy z krajów bardziej zaawansowanych, takich jak Włochy i Niemcy, opracowują metodykę analizy sytuacji obecnej i stosowanych rozwiązań, które pozwoliły na dynamiczny rozwój branży biometanowej w ich krajach. Natomiast partnerzy z krajów, które borykają się z problemami, w tym Polska, Estonia, Hiszpania czy Grecja przygotowują analizę sytuacji istniejącej, w tym barier i braków, które blokują produkcję biometanu. W kolejnym etapie wspólnie opracujemy rekomendacje dla Polski i innych krajów, które zostaną przedyskutowane z grupami interesariuszy i przedstawione rządowi.

Zadaniem PIGEOR, jako polskiego partnera, jest w tej chwili analiza obecnej sytuacji, zaangażowanie podmiotów reprezentujących interesariuszy, z którymi będziemy omawiać najistotniejsze bariery i możliwe rozwiązania.

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Wiszniewska, dyrektor generalna, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE