Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły, że 21 kwietnia br. w godzinach 13:00-14:00 fotowoltaika w Polsce osiągnęła rekordowy wynik. Panele pracowały ze średnią mocą 8376,15 MW. Dwa dni później PSE ogłosiło „zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”. Powód? Nadpodaż energii.


PSE wydało komunikat o zagrożeniu dostaw energii, ponieważ tylko w ten sposób operator mógł zredukować produkcję z odnawialnych źródeł. Do nadprodukcji energii doszło w niedzielę, przyczyną takiego stanu rzeczy była pogoda sprzyjająca wydajnemu funkcjonowaniu OZE w dzień wolny od pracy, gdy zapotrzebowanie maleje.

Reklama

Niedzielne słońce

Po raz pierwszy w historii Polski doszło do sytuacji, w której sieci energetyczne nie mogły sobie poradzić z dystrybucją mocy. Nadpodaż energii doprowadziła do odłączenia od sieci wiatraków oraz instalacji fotowoltaicznych. Gdyby nie podjęto tego kroku, to w pewnych rejonach mogłoby dochodzić do kaskadowych wyłączeń.

W sieci nadal znajdowały się instalacje prosumenckie, a największy problem dotyczy producentów, którzy wytwarzają znaczne ilości energii. Nie mogą liczyć na uzyskanie rekompensat z tytułu przerwy w funkcjonowaniu sieci przyłączeniowej.


Czytaj też: Konferencja Bezpieczeństwo energetyczne w Europie – rok wojny Rosji w Ukrainie


Energetyka potrzebuje nowych rozwiązań

Polska opiera swoją energetykę przede wszystkim na elektrowniach węglowych z lat 70., które są technicznie przestarzałe. Brakuje im responsywności w reagowaniu na zmiany w zakresie ilości produkowanej energii, przez co blokują wykorzystanie pełnego potencjału OZE. Wyłączenie takiego węglowego bloku nie jest niemożliwe, ale jego późniejsze ponowne uruchomienie byłoby bardzo trudne.

Coraz wyraźniej więc widać, że energetyka wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań. OZE muszą współpracować z magazynami energii, a realna transformacja energetyczna Polski to nie tylko koszt samych instalacji, ale również niezbędna inwestycja w przystosowanie sieci przesyłowych.

Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na biogazownie jako stabilne źródło OZE. W przeciwieństwie do słońca i wiatru generowana w takiej instalacji energia jest stabilna przez cały okres swojej pracy.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: PSE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE