9 września w fińskiej miejscowości Nurmo zainaugurowano budowę pierwszego z sieci zakładów produkujących skroplony biometan. Fabryka bioLNG znacznie zwiększy dostępność odnawialnego paliwa dla ciężkiego transportu.
BioLNG w Nurmo
Fabryka bioLNG w Nurmo to inwestycja firmy Atria Suomi Oy i spółki joint venture Suomen Lantakaasu, którą tworzą firma energetyczna St1 i i producent żywności Valio. Biogazownia będzie produkować energię i bionawóz opierając się na substracie w postaci obornika zwierzęcego i produktów ubocznych przemysłu rolnego i spożywczego. Po uruchomieniu zakład wyprodukuje około 100 GWh energii z biogazu.
– Biogazownia Nurmo to pierwszy krok na drodze do budowy krajowej sieci zakładów produkcyjnych Suomen Lantakaasu i uzyskania 1 TWh mocy produkcyjnej – mówiła Leena Helminen, dyrektor Valio. – Projekt jest przykładem współpracy przemysłu spożywczego i energetycznego, a także ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego systemu, który wykorzystując produkty uboczne rolnictwa i przemysłu spożywczego zmniejszy emisje z tych sektorów.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu!
Sieć stacji tankowania bioLNG
Zgodnie z zmierzeniami inwestorów zakład bioLNG w Nurmo poprawi dostępność paliwa odnawialnego dla ciężkiego transportu. Fińska spółka energetyczna St1 rozpoczęła już budowę własnej sieci tankowania skroplonego biometanu. Dwie pierwsze lokalizacje w Mäntsälä i Iittala są już przeznaczone do użytku.
Planowana przez St1 sieć stacji tankowania według planów ma znaleźć się na terenie całej Szwecji i Norwegii. Długofalowy plan ma na celu zapewnienie infrastruktury tankowania dla wszystkich klientów, którzy chcą zastąpić swoją flotę pojazdami nisko i zeroemisyjnymi.
Atria będzie stopniowo przechodzić na pojazdy zasilane biometanem. Do floty firmy trafiają 3-4 nowe biogazowe samochody rocznie. Sukcesywnie [przeprowadzana wymiana floty na auta zeroemisyjny spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 10 tys ton do 2030 roku. Dla łańcucha wartości Atria – jak, zauważył Tauno Perälä, z Atria Finland, realizacja tego projektu będzie oznaczać postęp w kierunku osiągnięcia założonego celu neutralności węglowej.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE